Ruj sahnesi kızdırdı

Sağlık Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkan Vekili Mehmet Alper, Kalp Atışı dizisinde hemşirelerin hastanede ruj sürerken, dedikodu yaparken gösterilmesine tepki gösterdi. Kutsal bir meslek olan hemşireliğe kimsenin bu şekilde lanse hakkı olmadığını belirten Alper, RTÜK’e gerekli başvurularda bulunacaklarını söyledi.

İzlenme rekorları kıran Kalp Atışı dizisinde hemşirelerin farklı şekilde gösterilmesi, konumlandırılması tepkilere yol açtı.

Facebook’taki hemşire ve sağlık gruplarında dizi oyuncuları ve yapımcılarına tepki çığ gibi büyürken bir tepki de Sağlık Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkan Vekili Mehmet Alper’den geldi.

Sağlığın bel kemiği hemşirelerin, çok kutsal bir mesleği icra ettiğini belirten Başkan Alper, “Dizide hemşirelerin, işi başındayken ruj sürerken, kimi zaman dedikodu yaparken gösterilmesi, bu şekilde gösterilmesi son derece yanlıştır. Özelde ve kamuda yoğun iş temposu nedeniyle çoğu zaman yemek yiyecek vakit bulamayan, bayramlarda evlerinden uzakta kalıp nöbet tutan hemşireler bu şekilde yanış algılamalara yol açacak senaryoları hiç mi hiç hak etmiyor’ dedi.

Dizide ayrıca doktorların hemşirelere seslenirken, ‘Hemşire Hanım’ yerine ‘Hemşire buraya bakar mısın’ şeklinde seslendiğini anlatan Alper, ‘Dizideki hemşire karakterleri, diyaloglar tamamen gerçekten ve ciddiyetten uzaktır. Dizinin yapımcılarını ve oyuncularının gerçek hayatla bağdaşan, hemşire arkadaşları incitmeden hazırlanmış bir senaryo ile ekran karşısına çıkmalarını bekliyoruz. Sendikamız olarak dizideki hemşire arkadaşları rencide eden, üzen, normalinden farklı gösteren karelerin tekrarlanmaması için Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na başvuruda bulunacağız” diye konuştu.

Hemşirelerin ve tüm sağlık çalışanlarının kendi özel hayatından feragat ederek çalıştığının kimsenin unutmaması gereken bir gerçek olduğunu vurgulayan Alper, hiç kimsenin sağlık çalışanlarını rencide etme hakkı bulunmadığını söyledi.