Bu nasıl adalet?

İzmir Bosna Sancak Dernek Başkanı Abdullah Gül, 1992-1995 yılları arasında meydana gelen Bosna Savaşı'nda, silahsız masum sivilleri katleden, soykırım gerçekleştiren Sırpların şimdi savaş döneminde silahsız sivil Boşnakları ve vatanını koruyan General Sakip Mahmuljin'i, satın aldıkları birkaç Boşnak yalancı şahitle yargılayıp on yıl hüküm giymesini sağladıklarını dile getirdi.

Başkan Gül,"Verilen bu cezanın adaletle uzaktan yakından alakasının olmadığı ortada. Satın alınan birkaç Boşnak'ın yalan, yanlış verdiği ifadeler apaçık ve sırıtıyor. Olmamış olayları yaşanmış gibi göstermek adaletsizliktir" dedi.

Bu nasıl adalet?

İzmir Bosna Sancak Dernek Başkanı Abdullah Gül, General Sakip Mahmuljin'e verilen cezanın büyük bir haksızlık ve hata olduğunu söyledi. Silahsız masum Boşnak'ları ve vatanını savunmanın ne zamandan beri suç olduğunu soran Gül, "1992-1995 yılları arasında ölenlerin sayısına bakarsanız kimlerin neler yaptığını net bir şekilde göreceksiniz. Sakip Mahmuljin, savaş döneminde Bosna Hersek Cumhuriyet Ordusu, 3. Kolordu Komutanlığı yaptı. Bosna Hersek'te, Sırp'ların Boşnak ve Hırvat'lara yaptıkları soykırımı önlemeye ve işgal altındaki devletini, halkının canını, namusunu ve şerefini kurtarmak için mücadele eden bir kişiye verilen böyle bir ceza kabul edilemez" diye konuştu.

En acı günü yaşadı

Gül şöyle devam etti:

"Bakın General Sakip Mahmuljin belki de hayatındaki en acı günü, 2004 yılında Sanski Most şehri, Şejkovaç ceset tanıma merkezinde toplu mezardan çıkarılmış olan kardeşlerinin cesetlerini teşhis ettiğinde yaşamıştır diye düşünüyorum. Silahsız masum Boşnakları ve vatanın korumak ve kurtarmak için mücadele eden bir kişi savaştan yıllar sonra kardeşlerinin cesetlerini ortaya çıkan toplu mezarlarda buluyor."

Suç işleme oranları

Gül, Birleşmiş Milletler raporuna göre Bosna Savaşı'nda tarafların suç işleme oranlarından örneklerle şu bilgileri verdi:

"Sırp'lar (VRS) yüzde 85, Hırvat'lar (HVO): yüzde 12, Boşnak'lar (A RBİH) yüzde 3. Ayrıca Birleşmiş Milletler resmi kayıtlarına göre Bosna Hersek'teki savunma savaşında 101.040 kişi öldürüldü. Bunların arasında 38.239'u sivildi.

Öldürülen sivillerin milliyet dağılımı:

31.107 Boşnak

4.178 Sırp

2.484 Hırvat

470 diğerleri"

Resmi kayıtlarda da gösterildiği gibi, Boşnakların hep mağdur edilen toplum olduğunu vurgulayan Gül,"Şimdi Sırp'lar satın aldıkları birkaç soysuz Boşnak'la tek amacı silahsız masum sivilleri korumak olan ve koruduğu bölgeye Sırpları sokmayan General Sakip Mahmuljin'i hapise atmaktır. Bu kabul edilemez bir cezadır" dedi.