GENÇ YÖNETMENİN DİZİSİ DÜNYAYA AÇILDI

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Sinema ve Dijital Medya Bölümü’nden bu yıl mezun olan Eylül Berivan Kızılırmak’ın hazırladığı ‘Cumartesi Gecesi’ adlı internet dizisi, 3 farklı ülkede festivale kabul edildi.

Aynı mahalledeki insanların cumartesi günü yaşadığı birbirinden değişik olayları konu alan dizi; Almanya, İngiltere ve Avustralya’da yapılan festivallerde binlerce sanatsevere ulaşmış olacak. İlk 2 bölümü tamamlanan dizinin Berlin GRRL Haus Cinema ve Londra İnternet Dizisi Festivali’nde yer aldığını, Avustralya’daki Sydney Dijital Festivali’nde de önümüzdeki günlerde yayınlanacağını belirten Kızılırmak, “Geniş bütçeli, iddialı projelerin yer aldığı festivallerde benim dizimin de yer alması gurur verici” dedi.

İEÜ İletişim Fakültesi Sinema ve Dijital Medya Bölümü mezunu olan Eylül Berivan Kızılırmak (23), üniversite bitirme projesi kapsamında hayata geçirdiği ‘Cumartesi Gecesi’ adlı dizi için yaklaşık 1 yıl çalıştı.

Dizinin çekimleri, İzmir’in Konak ve Balçova ilçesinde yapıldı. Kızılırmak, internetten ulaştığı birkaç genç oyuncuyu dizide oynatırken, çekim sırasında üniversite arkadaşlarından da destek aldı. Zorlu pandemi koşullarına rağmen İEÜ’lü akademisyenlerin de desteğiyle dizi çekimine başlayan Kızılırmak, kısa sürede dizinin 5 bölümünü bitirmeyi hedeflediğini söyledi.

SENARYO ÜZERİNE ÇOK DÜŞÜNDÜM

Uluslararası alanda adını duyurarak ulaşılması zor bir başarıya imza atan Kızılırmak, “Dizinin senaryosunu oluşturururken çok düşündüm. En sonunda da merak uyandıracağı düşüncesiyle kişilerin aynı yerde ve aynı zaman diliminde, yaşadıkları farklı hayatlara yoğunlaşmak istedim. Dizide korku, dram ve romantizm gibi farklı duygulara katılabiliyorsunuz. Sahneleri çok uzun tutmadım. Mümkün olduğunca özet ve akıcı bir kurgu belirledim. Festivallerde, dizinin ilk 2 bölümü yer aldı. Elbette bunu devam ettireceğim. Zaten ilk 5 bölümün senaryosunu hazırlamıştım. Diziyi geliştirmeye devam edeceğim. Dizide süre kısıtım yok ama ilerleyen dönem için de mümkün olduğunca kısa kurgular planlıyorum” dedi.

HARİKA BİR DUYGU

Kızılırmak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Üniversitemden mezun oldum. Benim için artık yeni bir dönem başladı. Eğitim aldığım, emek verdiğim alanda kendimi geliştirmek istiyorum. Sinema sektörüne çok ilgi duyuyorum. Zaten ilgi duyulmadan başarılı olunması zor bir alan olduğunu düşünüyorum. Dizimin uluslararası festivale kabul edildiğini öğrendiğimde heyecanlandım, çok mutlu oldum. Harika bir duyguydu. Bundan sonra yapacağım çalışmalar için de bana güç ve motivasyon vereceğini söyleyebilirim. Bana destek olan, bugünlere gelmemde çok emeği olan akademisyenlerime teşekkür ediyorum.”