İlknur Denizli: Kadınlar akıl değil fırsat istiyor

AK Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli, Tüm Bürokratlar ve İşadamları Sosyal Yardımlaşma Derneği’nin (TÜMBİAD) Ankara’da ‘Kadın ve Siyaset’ konulu toplantısında konuştu. Çağdaş kentler için yerel meclislerde kadın siyasetçilerin sayısının artması gerektiğini vurgulayan Denizli, şöyle konuştu: “Kadının yerel siyasette yer almasını isteyenler çoğunlukla kadınların büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanı olmasına vurgu yapıyor. Evet, bu talep haklıdır ve yerindedir ama yeterli değildir. Sorun tek başına belediye başkanının cinsiyeti değil ki. Sorun siyaset yapma biçimini fazlasıyla erkek egemen olması. İş kadın belediye başkanıyla bitmiyor. Yerel meclislerin yapısı kadın bakış açısının yerel siyaseti şekillendirmesine engel oluyor.”

İlknur Denizli kadınların yerel meclislerde yeterince temsil edilmediğini, bunun kentlerle ilgili şikayetlerde etkisi olduğunu söyledi.

Denizli,''Bunun değişmesi gerekiyor. Bunu başlatacak olanlar karar alma mekanizmasında çoğunlukta oldukları için erkekler. Evet, siyasette yer almak için kadınlarında yapması gerekenler var ama asıl problem statükoyu değiştirmekte isteksiz olan erkekler. Ben fazla katılamasam da içinde haklılık payı olan genel bir kanaat var. Vatandaş devleti tanımlarken baba diye tanımlıyor. Siz bu benzetmeyi beğenin ya da beğenmeyin vatandaş kendi algısıyla böyle tanımlıyor. Vatandaş için devlet babadır. Bu benzetmeden gidersek yerel yönetimler ise annedir. Vatandaş annesinin kendisine ince ince dokunmasını ister. Onun derdine derman olmasını, her şeyi ile ilgilenmesini ister. Yerel yönetimlerin işlevleri tam da annelikle örtüşür. Hani o kadınca bakış açısı o kadınca iş görme var ya, işte bu iyi bir şeydir. Yerel yönetimlerde kadınların daha çok temsil edilmesi kentlerimizin çehresini değiştirecektir”diye konuştu.

DEMOKRATİK VE ÇAĞDAŞ TÜRKİYE İÇİN

Daha demokratik, daha çağdaş bir Türkiye için kadınların yerel siyasette var olması gerektiğini dile getiren Denizli, “Kadınları hayatın her alanda var etmemiz gerekiyor. Ve artık kadınlara akıl değil fırsat vermemiz gerekiyor. Her gelen kadınlara akıl veriyor. Artık kadınlar akıl almaktan yoruldu, kadınların ihtiyacı kendilerine fırsat verilmesi. Şimdi diyoruz ki lütfen oturduğunuz koltuklarda kadınlara yer açın. Özellikle de yerel siyasette yer açın” dedi.

AK Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli konuşmasında kadınlara önümüzdeki yerel seçimlerde yerel meclislerde daha çok yer alabilmeleri için de önerilerde bulunarak şöyle devam etti:

“Yerel parlamentolarda hakkınız olanı almak istiyorsanız kadınlar aleyhine var olan eşitsizliği ortadan kaldırmak istiyorsanız, her gördüğünüz erkek siyasetçiye sorun. Oy attığınız partinin erkek siyasetçisine de sorun, oy vermediğiniz partinin erkek siyasetçisine de sorun. Siyaset yapan, kentlerimizi yöneten koltuklar da neden hep erkek siyasetçiler oturuyor. Nasıl oluyor da nüfusun yarısı biz kadınlardan oluşuyor ama iş yönetmeye gelince sadece siz erkekleri görüyoruz? Duymazdan gelirlerse tekrardan sorun ve bu adaletsizliği size nasıl izah ediyorlar bakalım. Erkek siyasetçilerin şunu anlamaları gerekiyor. Daha çağdaş ve modern kentlerde yaşamak istiyorsak cinsiyet açısından yerel meclislerde eşit temsili sağlamalıyız.''

  FERMUAR SİSTEMİ

İlknur Denizli’nin bir diğer önerisi de siyasi partilere. Partilerin uyguladıkları kota sisteminin kadınları yerel meclislere taşıyamadığını iddia eden Denizli, “Tek başına kota sistemi pratikte istenilen sonucu vermiyor. Nedense seçilme ihtimali yüksek olan sıralarda erkek adayları, seçilme ihtimali düşük olan yerlerde kadın adayları görüyoruz. Sorunca da kota uyguladık cevabı alıyorsunuz. Kadınların eşit temsili sağlayacak şey fermuar sistemidir. Listeleri hazırlarken önce liyakat sonra da fermuar sistemini uygulamak gerekiyor. Listeleri bir kadın bir erkek şeklinde hazırlarsak yerel meclislerde kadınların eşit temsile kavuşmasını sağlayabiliriz” dedi.