Şiddetli lodos hayatı felç etti

Ege Denizi’nin Edremit Körfezi’ni etkisi altına alan lodos, balıkçıları ve turistik iş yerlerini olumsuz yönde etkiledi.

Deniz ulaşımı fırtına bitene kadar yapılamadı. Balıkesir’in Edremit Körfezi lodos fırtınasına teslim oldu.

5 ilçe, 10 belde ve çok sayıda köyün bulunduğu belgede gün boyu etkisini arttırarak devam eden lodosta vatandaşlar zor anlar yaşadı. Şiddetli rüzgar yüzünden zaman zaman kum fırtınaları oluşurken, cadde ve sokaklarda yürüyen vatandaşlar zor anlar yaşadı.

Edremit ilçesinin denize kıyıları bulunan Akçay, Zeytinli, Güre ve Altınoluk beldelerinde de denizdeki lodos fırtınası yüzünden olumsuzluklar yaşanıyor. İskelelerde tekneleri ve ağları bulunan balıkçılar, ekmek teknelerini azgın dalgalara kaptırmamak için gün boyu mücadele etti. Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi sebebiyle tatil sezonunun erken başladığı bölgedeki sahil şeridinde bulunan çok sayıda turistlik iş yeri akşam saatlerine kadar taşan deniz sularıyla mücadele etti. İş yerleri deniz suyuyla dolan işletmeciler mekanlarını müşterilere açmamayı tercih ett. Güre’deki balıkçılar, çok sayıda balık ağının dev dalgalarda denizde kaybolduğunu ve bazı teknelerin de mahsur kaldığını söyledi. Akçay Deniz Hudut Kapısı da lodos bitene kadar ulaşıma kapatılırken, Zeytinli beldesinde dev dalgalara rağmen denize giren vatandaşlar oldu. Ölüm tehlikesine aldırış etmeyen gençler, bir iskelenin yanında dev dalgaların tadını çıkarttı. Altınkum sahilinde ve denize dökülen Zeytinli Çayı kenarında duran çok sayıda özel tekne ve balıkçı teknesi batma tehlikesi atlattı. Teknelerin çoğuu sahipleri tarafından kıyıdaki güvenli alanlara götürüldü. Lodos fırtınasının gece de devam etmesi beklenirken, Edremit Körfezi’ndeki belediyeler ve güvenlik güçleri muhtemel olumsuzluklara karşı teyakkuzda bekliyor.