Azeri genç kız için İzmir'de şifa üçgeni

Nesrin COŞKUN/DHA -

Azerbaycan’da geçen yıl üniversite son sınıfta okurken, bir çeşit kemik iliği kanseri olan, kan kanseri olarak da bilinen Akut Myeloid Lösemi (AML) tanısı konulan 23 yaşındaki Aytac Abdullayeva için İzmir’de 'şifa üçgeni' kuruldu.

Kemik iliği kök hücre nakli için İzmir Kent Hastanesi’ne yatan, ancak vericisi bulunmayan Azeri genç kız için yapılan yurt dışı donör taramasında müjde Almanya’dan geldi. Almanya’da yaşayan bir Türk vatandaşından gelecek bağışla 5 Haziran’da kemik iliği nakli planlanan Aytac, "Heyecanla o günü bekliyorum" dedi. Bakü’de oturan Fahriye Veyselova ile Mirahad Abdullayeva’nın 3 çocuğunun büyüğü olan Aytac Abdullayeva, İzmir Kent Hastanesi’nde kemik iliği nakli sonrası uzun süre dış dünyayla irtibatının kesileceği tecrit odasına girmeden önce DHA muhabiri ile görüştü.

DÖKÜLEN SAÇLARIYLA FOTOĞRAF İSTEMEDİ

Bakü’de Azerbaycan Pedagoji Üniversitesi son sınıfta okurken, geçen yıl AML tanısı konulduğunu belirten genç kız, kemoterapi tedavisinde dökülüp yeniden uzamaya başlayan saçlarıyla fotoğraf çektirmek istemedi. Haberde, henüz kemoterapinin başlamadığı günlerde çektirdiği uzun saçlı fotoğrafının kullanılmasını isteyen Aytac, ilkokul öğretmeni olarak üniversiteden mezun olduğunu söyledi. Kız kardeşi Humay ile erkek kardeşi Mirvacip kemik iliği nakli için uygun çıkmayınca, akraba dışı donör taraması yapılan Aytac, teşhisten bugüne geçen günlerini şöyle anlattı: "Çok kötü, zor günlerdi. Ama o günleri hatırlamak da konuşmak da istemiyorum. Beni tek üzen saçlarımın dökülmesi oldu. Nakil için iki hafta önce İzmir Kent Hastanesi’ne yattım. Çok şanslıyım ki yurtdışı taramada uygun donör bulundu. Donörüm Almanya’da yaşayan bir Türk’müş. Şimdi heyecanla nakil yapılacak günü bekliyorum. Donörüme de şimdiden çok teşekkür ediyorum. Bu hastalık çıkmasaydı yüksek lisansa başlayacaktım. Biraz erteliyorum, tedavim biter bitmez hedefim yüksek lisans." Kendisine refakat eden anne Fahriye Veyselova da güzeller güzeli kızına yakışmayan, yakıştıramadığı hastalığının 'tedavi edilebilir' olmasının yanında aranan donörün Almanya’da bulunmasının morallerini yükselttiğini belirtti. Anne Veyselova, "O kötü günleri geride bıraktık, anmak bile istemiyoruz. Bakü’den İzmir’e geldik. Nakil yapılıp, kızım iyileşince, ülkemize döneceğiz" dedi.

'BAĞIŞ KAN 5 HAZİRAN'DA GELECEK'

İzmir Kent Hastanesi Kemik İliği Nakli Merkezi Sorumlusu, hematoloji profesörü İsmet Aydoğdu, Aytac’ın genel sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi. Prof. Dr. Aydoğdu, "Hastamızın kardeş donörü bulunmadığı için akraba dışı donörden nakil yapacağız. Donörün Almanya’da yaşayan bir Türk olduğunu öğrendik. Bağış kan 5 Haziran’da elimize ulaşacak. Hastamız Aytac Abdullayeva’ya o gün kemik iliği kök hücre naklini yapmayı planlıyoruz, hazırlıklarımız buna göre sürüyor" diye konuştu.