CHP'den Reyhanlı açıklaması

CHP Genel Başkanı Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Reyhanlı olayının failleriyle ilgili olarak, “Yine bir iftirayla karşı karşıyayız. Her türlü şeffaflıktan yana olan anamuhalefet partisini,n böyle bir olaya bağlanmaya çalışılması özellikle iktidarın yürüttüğü siyasetin çürüdüğü anlamına gelmektedir” dedi.

Loğoğlu, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında dış politikaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, "Esad’ın problemi annesinin yaşıyor olması. Bizimle konuşuyor, sonra gidip annesiyle konuşuyordu. O da babasının Hama’da izlediği yöntemi hatırlatıyor” sözlerinin ciddiyetten uzak olduğunu, Davutoğlu’nun bunu hep yaptığını söyledi.

Birleşmiş Milletlerin Türkiye’deki uzun tutukluluğa ilişkin raporuna değinen Loğoğlu, “Her gün Beşar Esad’a insanlık çağrısı yapan iktidar kendi ülkelerinde bu acımasız olaylara nasıl göz yumar? Kabul etmiyorum. Bir vatandaş olarak buna çok ağır tepki duyuyorum” dedi. Reyhanlı saldırılarına değinen Loğoğlu, “İnanılmaz süratle bütün failleri buldular, ortaya çıkardılar. Sonra bir suskuluk geldi. Birdenbire bu işlerden CHP’nin sorumlu olduğu gibi bir iddia atıldı. Daha öncede bazı CHP’li belediyelerin PKK’ya yardımda bulunduğu iddiasında bulunmuşlardı. Bir iddia ortaya atacaksın sonra bunu ispatlayamayacaksın. Yine aynı iftira ile karşı karşıyayız. Türkiye’nin anamuhalefet partisi her türlü şeffaflıktan yana olan bir partiyi, böyle bir olaya bağlamaya çalışması özellikle iktidarın yürüttüğü siyaseten çürüdüğü anlamına gelmektedir. Devletin elinde böyle bir şey varsa onları ortaya koyması lazım. Bunu yapamadıkları takdirde demek ki tamamen tıkanmış. Bunu iktidarın can havliyle anamuhlafet partisine saldırı olarak görmek lazım” diye konuştu.

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştüğü ve Sarıgül’ün CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olacağı yönündeki haberlerin anımsatılması üzerine Loğoğlu, “Böyle bir görüşme olup olmadığından bilgim yok. Sayın Sarıgül’ün medyada konumu belli. CHP’nin İstanbul’u kazanma hırsı azmi belli. CHP açısından İstanbul’u kazanacak adayın belirlenmesi olabilir. Bu o kişi bu kişi olabilir. Belirlenecek kişi o ili almalı” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Başbakan Erdoğan’a yönelik “teröristbaşı” ifadesinin anımsatılması üzerine Loğoğlu, “İfadenin kendisine bakarsanız tıkanıp kalırsanız. Hükümet muhaliflere silah vermediğini söylese de hurma gönderilmediği düşünmüyoruz” dedi. Genelkurmay’da erken terfi haberlerinin anımsatılması üzerine Loğoğlu, terfilerin liyakat ölçülerine göre olması gerektiğini söyledi. Loğoğlu, “Türkiye’de Adalet ve Kalkınma Partisi belki orduyu siyasetin dışına çekmiştir, bunun maliyeti de çok da ağır olmuştur ama Adalet ve Kalkınma Partisi siyaseti orduyu içine sokmuştur. Bu böyle bir siyasetin sonucu ise üzerinde çok durulması gereken bir konudur” dedi.