Horozgediği'nde yüksek gerilim tepkisi

Aliağa ilçesine bağlı Horozgediği köyünde yaşayan vatandaşlar, İZDEMİR Enerji Üretimi A.Ş. tarafından bölgede yapımı devam eden termik santralin, elektrik enerjisini ulusal şebekeye bağlayacak yüksek gerilim hattının köyün üzerinden geçirilmesini istemiyor.

Ciddi bir tehlike ile karşı karşıya olduklarını belirterek duruma tepki gösteren köy halkı, yüksek gerilim hattının neden olacağı elektromanyetik dalgalar ile çok ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasından endişe ediyor. Konuyu yargıya taşıdıklarını açıklayan Horozgediği Köyü Muhtarı Halit Çetin, “Çalışarak, kazanarak sahip olduğumuz evlerimizi yıkmak istiyorlar.Zaten yıllardır yakınlarımız buradan kanserden ölüyor.Bizlerde kanserden ölmek istemiyoruz.Halk sağlığını tehdit edecek olan bu hattın köyümüzün üzerinden geçmesini halk sağlığı açısından doğru bulmuyoruz. İnsan sağlığı her şeyin önündedir.Halk burada mağdur durumdadır. Bu nedenle de biz bu davanın ne pahasına olursa olsun sonuna kadar takipçisi olup elimizden geleni yapacağız” dedi.

Konuyu yargıya taşıyan Köy Tüzel Kişiliği Avukatı İrfan Medet Akpınar da, şanları kaydetti: “Buradaki halkın endişesi, feryadı, figanı sonuna kadar hakkıdır” dedi. Akpınar, “Yapmış olduğumuz araştırmalar neticesinde, bu derece yüksek enerji kaynağı, bu derece yüksek elektro manyetik dalga, radyasyon yayan bir tesisin alınmamış olması düşündürücüdür. Emsallerinde alınmış kararlarlara rağmen gelinen noktada halk anayasaya göre sağlıklı bir çevrede yaşama hakkına sahip, anayasal hakkı, kimse yaşam hakkından vazgeçemez. Mevcut elimizdeki rapora göre bu söz konusu yüksek gerilim hattının sağında ve solunda en az 300 metre bir güvenlik mesafesi olması gerekir. Buralarda yaşam alanları vardır. Dolayısıyla insanların yüksek gerilim hattının vermiş olduğu zararlara siz buna mahkumsunuz, burada yaşayacaksınız demek hukukla bağdaşmayacaktır hakkımızı aramak için davalarımızı açmış durumdayız. Şu da üzücü bir durum burada idari makamlarla köy halkının karşı karşıya getirilmesi doğru değil. Yargının en kısa sürede yürütmeyi durdurarak halkın ızdırabını gidereceğini ümit ediyoruz bu konuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

“Yöremizdeki çevre kirliliği ve fabrikaların arasında zaten yeterince ölüyoruz” diyen Horozgediği sakinlerinden eski köy muhtarı Kemal Erim ise, “Bu yüksek gerilim hattının buradan geçmemesi için mücadele veriyoruz. Sebebi de, üniversitenin yaptığı araştırmada bu tellerin altında yaşamın ölümle, kanserle sonuçlanacağını, çocukların lösemi hastası olacağından dolayı aldığımız rapora dayanarak biz buna karşı çıkıyoruz. Karşı çıkan her köylüyü de fabrika tehdit ediyor, 'bu fabrikada çalıştırmayacağım' diyor. Köylünün yarısı da, başta muhtar olmak üzere sinmiş vaziyette fabrikada çalışamayacağımızdan dolayı bu konunun arkasında duramıyor. Bunlar gibi örnekler elimizde var. Biz bu köyde yaşamak istiyoruz, ama bu yüksek gerilim hattının arlında değil. Bu tellerin buradan geçmemesi için ne gerekiyorsa yapacağız. Hukuken hakkımızı arayacağız. Bu konuya devlet büyüklerimizin de bir an evvel sahip çıkmasını bekliyoruz” diyerek, yetkililere seslendi. Yüksek gerilim hattının Köy üzerinden geçirilmesinden dolayı endişelerini dile getiren köy sakinleri de, “Bizler bu tehlikenin altında nasıl yaşayacağız? Köyümüzde yakın zamanda çocuğu, torunu olacak olan aileler var. O çocuklar buralarda nasıl büyüyecekler? Kaldı ki yakınlarımız hep kanserden öldü. Bir de gerilim hattı buradan geçirilirse bizim akıbetimiz ne olacak? Biz bu yüksek gerilim hattının buradan geçmesini istemiyoruz” dediler.