Yangın kontrol altında

İzmir-Manisa karayolunun bir süre kapanmasına yol açan Sabuncubeli Karakoca Köyü yakınlarındaki orman yangını kontrol altına alındı Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri yoğun çabalar sonucu yangının kontrol altına alındığını bildirdi.

Rüzgarın zaman zaman hızını kaybetmesiyle helikopter ve uçaklar yangına müdahale etti. Yangına bölgeden geçen enerji nakil hatlarının rüzgarın etkisiyle birbirine çarpıp kısa devre yapmasının neden olduğu sanılıyor. Celal Bayar Üniversitesi’nde öğleden sonra yapılacak sınavlar İzmir’den gelen öğrencilerin gecikmesi nedeniyle akşam saatlerine ertelendi. Dumanlar nedeniyle yolun kapalı olduğu saatlerde araçlar, doğuda Turgutlu üzerinden, batıda da Menemen-Emiralem üzerinden Manisa’ya yönlendirildi.

Manisa Valisi Abdurrahman Savaş, Tugay Komutanı Tuğgeneral Nehir Aydın, Emniyet Müdürü Yunus Çetin ve İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Doğru, Karakoca Köyü'ne bağlı Sarıkaya Mahallesi'nde incelemelerde bulundu. Vali Savaş, "Dün meteoroloji, bölgede şiddetli lodos ve orman yangını uyarısı yapmıştı. Saat 14.00 sıralarında Karakoca Köyü yakınlarında yangın çıktı. Aşırı rüzgardan dolayı ilk anda helikopter uçtu ama şiddetli yan rüzgar nedeniyle hava araçlarının çalışmasını durdurduk. Karadan müdahale edildi. Ege Bölgesi'ndeki tüm illerden yardım geldi. Orman Bölge Müdürlüğü yetkililerinden aldığım bilgiye göre yaklaık 300 hektar alan yandı. Şu an itibarıyla tehlike geçti, ama rüzgar olduğu için dikkatli davranıyoruz. Hava kararana kadar soğutma çalışmaları devam edecek" dedi. Valı Savaş, yangının çıkış nedeni konusunda da kasıt olduğunu düşünmediklerini, hava şartlarından kaynaklanmış olabileceğini belirtti.

ALEVLER EVİNİ YUTTU

İzmir Sabuncubeli Karakoca Köyü yakınlarında çıkan orman yangını kontrol altına alındı. Dumanın dağılmasıyla birlikte yangının tahribatı da ortaya çıktı. Alevlein arasında kalan Kadir Samihsan’ın evi, boş olan ağılları ile iki motosikleti yandı. Sadece evinden sandığını kurtarabildiğini söyleyen Samihsan, “Burada 20 yıl verdiğim emeğim yandı. Bunları kendi imkanlarımla yerine getirmem için ömrüm yetmez. Ben yetkililerden, yardım ellerini uzatmalarını zararımın karılanmasını bekliyorum” dedi.