Sertel: Gazeteciler hedef alınmasın

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel, Taksim Gezi Parkı için başta İstanbul olmak üzere çeşitli illerde devam eden gösterilerde, olayları takip eden gazetecilere göstericiler tarafından saldırıda bulunulması üzerine yaptığı açıklamada, kurumları üzerinden gazeteciler hedef alınmaması gerektiğini söyledi.

Gazetecilerin “basın emekçisi” olduğunu vurgulayan TGF Genel Başkanı Atilla Sertel, kurumlar üzerinden gazetecilerin hedef alınmasını eleştirerek, “Medya kuruluşlarına kızabilirsiniz ama gazetecinin suçu ne?” dedi.

Halkı gazetecilere karşı sağduyulu olmaya davet eden Sertel, açıklamasında şunları söyledi:

“Taksim Gezi Parkı’nın AVM yapılmaması için İstanbul’da başlayan ve neredeyse tüm ülkeye yayılan gösterileri demokrasinin gereği olarak görüyoruz ancak gösterileri takip eden gazetecilere, gerek polis tarafından, gerekse göstericiler tarafından saldırıldığına ilişkin çok sayıda bilgi aldık. Medya kuruluşlarına kızabilirsiniz ama gazetecinin suçu ne? Gazetecilerin can güvenliği halkımıza emanet çünkü onlar çalıştığı kurumun duruşu ne olursa olsun, o zor şartlarda haber yapmaya çalışan basın emekçileri. Kurumlar üzerinden gazetecilerin hedef alınması göstericilerin demokratik tavrına da gölge düşürecektir. Halkımız da, polisimiz de gazetecilere karşı daha duyarlı olmalı, onların görev yapmasını engelleyecek davranışlardan kaçınmalıdır.”