Ezeli rekabet baharı

Gezi Parkı protestoları sırasında ezeli takımların taraftarları arasında dostluk rüzgarı esmeye başladı. Geçtiğimiz sezon birbirlerini öldürmeye kadar varan büyük olayların yaşandığı rakip taraftar arasındaki bu dostluk görüntüleri, sosyal medyada "spor baharı" olarak isimlendiriliyor.

12numara.org’un, Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanacak Süper Kupa maçını, iki takım taraftarlarının yanı sıra Beşiktaş taraftarlarının da tribünde birlikte izleme çağrısı, dostluk temellerinin atılması yönünde tarihi bir adım olmuştu.

Bu örnek çağrının yankıları devam ederken, taraftarlar arasındaki fair-play davranışına bir yenisi eklendi. Fenerbahçe Kulübü’nün Portekizli futbolcu Bruno Alves transferini borsaya bildirmesinin ardından, birçok Galatasaray ve Beşiktaşlı taraftarı, sosyal medya üzerinden sarı-lacivertli taraftarlara tebrik mesajı gönderdi.

Aynı şekilde Galatasaray’ın Erman Kılıç’ı transfer ettiği yönündeki haberler sonrasında da Fenerbahçe ve Beşiktaş taraftarları, sarı-kırmızılı taraftarlara tebrik mesajı gönderirken, "Sıra Beşiktaş’ın transferinde" yorumları yapıldı.

Üç büyük takımın taraftarlarının, yeni transferlerin Türk futboluna hayırlı olması temennisinde bulunması, taraftarlar arasındaki dostluk bağlarını güçlendirdi. Üç büyük takım taraftarları, twitter üzerinde ’istanbulunited’ ve ’sporbaharı’ etiketleri altında birbirlerine dostluk ve kardeşlik mesajları gönderiyor. Ezeli takımların taraftarları arasında Gezi Parkı’nda başlayan ve transfer tebrikleriyle devam eden dostluk görüntüleri, spor kamuoyu tarafından takdirle karşılandı. Bu görüntüler, yıllardır Türk sporunun en büyük yarası olan şiddet olaylarına son verilmesi konusunda da ümitleri yeşertti.