Selçuk'ta 3. Köprü protestosu

 Selçuk'taki bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve CHP İlçe Örgütü'nün de destek verdiği basın açıklamasını, Alevi Kültür Dernekleri Selçuk Şubesi Başkanı Düzgün Çellik yaptı. İstanbul’da yapımına başlanan 3. Boğaz Köprüsünün AK Parti'nin yeni Osmanlıcılık politikaları çerçevesinde isimlendirildiğini savunan Çelik, "Köprünün ve otoyolun yapımındaki doğa ve çevre katliamı tam da köprüye verilen ‘Yavuz Sultan Selim’ adına uygun bir tutumdur.

Ecdadı Yavuz Selim, Şeyhülislamın fetvalarıyla Alevileri katletmiştir. Torunları Diyanet İşleri Başkanlığının müftülerin fetvaları ile doğayı, çevreyi katletti. Torunları Diyanet İşleri Başkanlığının, müftülerin fetvaları ile doğayı, çevreyi katlediyor. Bu da yetmiyor Alevilerin katili olduğu dünya tarafından bilinen birinin adı iki kıtayı birbirine bağlayan köprüye veriliyor. İçinde bulunduğumuz barış ortamının da bu zorlamalar, yeni ayrışmalar ve savaş demektir" dedi. Son günlerde Türkiye'de yaşanan Gezi Parkı direnişini örnek gösteren Düzgün Çelik, "Bu tutumu utanç verici bir politika olarak görüyoruz ve kınıyoruz.

Bu isim derhal değiştirilmeli ve köprüye ‘Barış’ adı verilmelidir. İnkar, nefret ve şiddet dilini her alanda kullanan AKP yetkilileri ve Başbakan; biz Alevilere karşı sistematik asimilasyon ve yok etme politikasına devam ediyor. Yaklaşık 11 yıldır sürdürülen sistematik politika ile inançsal, kültürel, politik, ekonomik, eğitim yaşamı ve kamusal alanın tamamı AKP'nin Türk İslamcı politikaları ile kuşatılmıştır. Adeta teokratik bir iktidar örneği sergileyen AKP inançlara saldırıyor, özgürce yaşamı kısıtlıyor, ağaç ve doğa katliamı yapıyor, zorunlu din derslerine devam ediyor, cem evlerimizi inanç merkezimiz olarak tanımıyor” diye konuştu. Basın açıklaması sorunsuz bir şekilde sona erdi.