Müfettişler İzmir'de göreve başladı

İzmir Valisi Mustafa Toprak, Taksim Gezi Parkı protestolarına katılanlara müdahale eden sivil giysili eli sopalı kişiler için İçişleri Bakanlığı'ndan talep edilen müfettişlerin kente bugün geldiğini söyledi. Toprak, "Bugün bir mülkiye başmüfettişi ve polis başmüfettişi kentimize gelerek görevlerine başladı" dedi. İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir İl Genel Meclisi Haziran ayı olağan meclis toplantısına katıldı. İzmir’in çok önemli bir kent olduğunu belirten Toprak, Taksim Gezi Parkı protestosuna destek için yapılan eylemlerde bazı olumsuzlukların yaşandığını belirtti.

Yaşanan şiddet olaylarının tasvip edilmeyeceğini söyleyen Toprak, "Gündoğdu Meydanı güzergahı üzerinde yürüyen vatandaşlar kanuni sınırlar içinde demokratik haklarını kullanıyorsa bunda hiçbir sorun yok. Orada bir sorun olmadı. Demokratik olayların kullanımı sonrasında bazı olaylar yaşandı. Bana ziyarete gelen oda ve sivil toplum kuruluşları başkanları demokratik hakların kullanımı sonrası yaşanan olayların eylemlerle ilgisi olmadığını söyledi. Şiddet olaylarına konu olanların demokratik hakkını kullananlarla alakası olmadığını dile getirdiler. Biz de bu çerçevede şiddeti ve şiddeti doğuran unsurları reddediyoruz. Tabi şiddeti engellemek için güvenlik hizmetinde yanlışlar varsa bu yanlışlıkları da kabul etmemiz mümkün değildir. Olayların oluşumundan itibaren devletimizi ve devletimiz adına güvenlik görevlerinin saygınlığının devam etmesi için yanlışa yanlış dememiz gerektiği bildiğimiz için İçişleri Bakanlığı’ndan müfettiş talebinde bulunduk. Bugün bir mülkiye başmüfettişi ve polis başmüfettişi kentimi gelerek görevlerine başladı" dedi.

İzmir’de demokratik hakkın kullanımı sırasında ve sonrasında yaşanacak bir şiddetin nerden gelirse gelsin tasvip edilemeyeceğini belirten Vali Toprak, şunları söyledi:

"Ortaya çıkan ispat edilen ne varsa yapılan soruşturma içinde yer alacaktır. Bunun dışında İzmir’in gündeminde olumsuzluk varsa üzerinde duracağız. Artık olan oldu gereği yapılıyor. İzmir’in bazı hedeflerine odaklanması gerekiyor. EXPO ve turizm hedefleri var. Costa gemisi Alsancak Limanı’na yanaşmayıp Kuşadası’na gitmesi büyük bir olaydır. Belki güvenlik sebebiyle değil bilemiyoruz. Ama çok kırılgan bir yapı içerisindeyiz. Korku ve endişe unsuru herkesi çok ciddi manada rahatsız ediyor. Bu kırılganlık sektörü ve sektöre girecekleri etkiliyor. Konuların çok fazla üstünde durmayalım. Çünkü bazı kesimleri bu durum tahrik ediyor. Bu durum umarım bir daha kentte yaşanmaz. Toplumsal olaylar başladığı zaman nerede duracağı belli olmuyor. Başladıktan sonra durdurmak çok zor. Kişilerde duygu ve heyecan aklın önünde gider. Onun için her bir görevlimizi dahil olmak üzere heyecan ve duygularla hareket etme lüksümüz yok. Heyecanımız ve duygumuzun esiri olmamalıyız. Huzuru ve barışı ortak noktada buluşturmak istiyorsak bunu ortak paydada buluşturmanın yollarını aramalıyız."