Erken seçim olacak mı?

AK Parti MKYK toplantısı sona erdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen toplantının ardından AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik bir açıklama yaparak, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını değerlendirdi.

Sözlerine erken seçim iddialarını yalanlayarak başlayan Çelik, “Bu iddianın tamamen mesnetsiz, tamamen gereksiz iddia olduğunu beyan etmek isterim. Önümüzde bir seçim var, Mart 2014’de mahalli seçimler yapılacak. Daha sonra Cumhurbaşkanı seçilecek. 2015’de de genel milletvekili seçimi yapılacak” dedi.

Parti gündeminde böyle bir düşüncenin olmadığını belirten Çelik, “Türkiye’de siyasi istikrar var. Seçimlerin zamanında yapılması gereken bir dönemdeyiz. Hangi amaçla olursa olsun, haberi ortaya yayanların amacı ne olursa olsun bunların doğru olmadığını kesin bir dille ifade etmek isterim. Gündemimizde böyle bir düşünce ve eylem yok” diye konuştu.

TOPLANTININ ANA GÜNDEMİ GEZİ PARKI OLAYLARI

Toplantıda gündeme gelen Gezi Parkı olaylarının tüm yönleriyle ele alındığını belirten Çelik, “Gezi Parkı olayları ile ilgili bütünüyle etraflıca masaya yatırılmıştır. Gerek İçişleri Bakanı ve gerekse Beşir Atalay toplantıda bilgi vermişlerdir. Bu süreci değerlendirme faaliyeti Bakanlar Kurulu toplantısında devam edecek. Bu MYK'da da bu değerlendirme yapılacak. Neler yapılması gerekiyor, bu değerlendirmeler bize yol ve ışık gösterecektir. Biz faiz lobisine teslim olmayacağız. İstemezükçü lobisine de teslim olmayacağız. Sadece Mayıs ayındaki gelişmeleri paylaşmak istiyorum. Çözüm süreci ile PKK unsurlarını yurt dışına çekti. Milyar dolarlık kaynakların heba olmaması açısından bu önemliydi. Mayıs ayında üçüncü havaalanı ihalesi yapıldı. Milletin bütçesine girecek olan para 70 milyar Türk Lirası’dır. 22 milyar dolarlık nükleer santral ihalesi yapılmıştır. Üçüncü boğaz köprüsünün temeli atılmıştır. IMF’ye borç sıfırlanmıştır” dedi.

Olumlu havanın karartılmaya çalışıldığına dikkat çeken Hüseyin Çelik, “Türkiye siyasi istikrar olarak yoluna devam ederken, bütün dünyayı ekonomik kriz kasıp kavururken Gezi Parkı meselesi ile bu olumlu algı karartılmaya çalışılmıştır. Gezi Parkı’nda yeşil duyarlılığından dolayı ortaya konulan tepkileri, bu tavrı saygıdeğer bulduğumuzu söyledik. Endişesi olan vatandaşlarımızın endişe etmemesi gerektiğini söyledim. AVM yapılması durumunda oraya gidip yatacağımı söyledim. Bu yeşil duyarlılığı olmaktan maalesef çıkarıldı, farklı mecralara sürüklendi. Demokrasi vatandaş memnuniyetine dayanır. Vatandaşın takdiri de bizim için değerlidir. Biz bunun ne anlama geldiğini çok iyi bilenlerdeniz. Demokratik kurallar çevresinde asla şiddete başvurmadan isteklerini dile getirmelerini saygı değer bulduk” şeklinde konuştu. Masum taleplerle başlayan eylemin Vandalizm’e dönüştürüldüğünü ifade eden Çelik, “Şu dükkanı zarar gören insanları, ters çevrilen insanları görmüyor muyuz? Asgarisi ile 70 trilyon zarar meydana gelmiştir. Hayatını kaybeden insanımız olmuştur. Bunlara sebebiyetler veren, özellikle masum bir taleple başlayan bir hareketi Vandalizm’e dönüştürenler milletin vicdanında mahkûm olacaktır. Sosyal medyada öfke meydana getirildi. Sosyal medyada ne tür hakaretlerin ortaya atıldığını, bu hareketleri yapanlar, özellikle parçalayanlar AK Parti’ye zarar verdiğini zannediyor. Biz bundan sonra talebi olanlar söyleyecek, sözü olanlar protesto gösterisi ile beraber terör derecesine başvurursa, haklı olduğu durumda bile haksız duruma düşerler” dedi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, toplantının ardından gazetecilerin toplantı ve ülke gündemine ilişkin sorularını değerlendirdi. Bir gazetecinin ‘AK Parti toplantısının ikinci kez İstanbul'da yapılmasının önemli bir sebebi var mı?’ sorusunu Çelik, “Hayır özel bir anlamı yok. Başbakanımızın başka programları var. Çoğu MYK üyemizin evleri İstanbul'da hafta sonu olduğu için burada yaptık” diye yanıtladı. MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin erken seçim talebinin sorulması üzerine Çelik, erken seçim gündemlerinde yer almadığını ve hükümet ile parlamentonun saat gibi çalıştığını söyledi.

Çelik, “Siyasi ve ekonomik istikrar var. Erken seçimi gerektirecek hiçbir şey yok” dedi. Çelik, polisin orantısız güç kullandığı iddialarına ise, “Normal vatandaşımız, hakkını isteyen vatandaşımıza polisin şefkat göstermesi lazım. Ama yakıp yıkan, polise saldıranın hesabını vermesi lazım” diye konuştu. Sürecin hükümet kontrolü altında olduğunu ifade eden Çelik, “Vatandaşımızın makul taleplerini dinlemeye hazırız. Yeniçerilerin kelle istemesi gibi gelinirse hükümet tarafından sayma görmez” dedi. Söz konusu projenin ortadan kaldırılıp kaldırılmayacağı sorusu üzerine Çelik, “Topçu Kışlası yapılacaktır. Altında şık kafeler olsa fena mı olur” dedi. “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Taksim Platformu’yla görüşecek mi?” şeklindeki soruya ise Çelik, “Başbakan vekili olarak Arınç görüştü. Burada bir mesaj mı vermek istediniz, o mesajı aldık. Ama etrafı yakıp yıkanlardan bahsetmiyoruz. Onlardan özür bekliyoruz” yanıtını verdi.