Fenerbahçe'nin UEFA savunması belli oldu

Hazırlayacakları savunmayla Disiplin Kurulu'nda aklanmayı planlayan sarı-lacivertliler, Avrupa lobisini devreye sokacak...

Bir yandan Aykut Kocaman'dan boşalan teknik direktör koltuğuna en mantıklı adayı belirlemeye çalışan, bir yandan da 'Takımı hangi oyuncularla daha da güçlendiririz?' diye transferde yoğun mesai harcayan F.Bahçe yönetimi, şu günlerde UEFA Disiplin Kurulu'ndan gelen şok habere odaklanmış durumda.

UEFA yetkililerinin 3 Temmuz'dan bu yana sürekli olarak F.Bahçe'nin üzerine oynadığını düşünen sarı-lacivertliler, can sıkıcı bu süreçten en az hasarla çıkmanın hesaplarını yapıyorlar.

UEFA Disiplin Müfettişi Miguel Lietard Fernandez-Palacios'un hazırladığı çarpıcı rapor neticesinde 2 yıl süreyle Avrupa Kupaları'ndan men edilme tehlikesiyle karşı karşıya kalan kulüpleri için adeta seferberlik ilan yöneticiler, kendilerine karşı ön yargılı davrandıkları düşündükleri UEFA delegelerine hazırlayacakları müthiş savunmayla adeta tokat gibi bir karşılık vermek istiyorlar. GÜÇLER BİRLEŞECEK Bu sebepten Avrupa lobisini harekete geçirme kararı alan başkan Aziz Yıldırım ve kurmayları, savunmanın son teslim tarihi olan 20 Haziran'a kadar yurt dışındaki tüm bağlantılarını kullanacaklar.

Sarı-lacivertliler, G.Saraylı-Beşiktaşlı diye ayırt etmeden Avrupa'nın önde gelen Türk diplomatları ve iş adamlarından bu süreçte kendilerine destek olmalarını isteyecekler. Arkalarına alacakları bu güçlü lobi sayesinde UEFA'nın ön yargısını bir nebze de olsa kırmak niyetinde olan sarı-lacivertli yöneticiler, kendileri için istenen hak mahrumiyeti cezalarıyla da ilgili hummalı bir çalışma içerisinde. BU arada F.Bahçe'nin hazırlayacağı savunmanın ardından duruşmalar 20-21 Haziran 'da İsviçre 'nin Nyon kentinde yapılacak. UEFA, duruşmaların ardından 24 Haziran ile 1 Temmuz tarihleri arasında kararını açıklayacak. Karardan sonra işleyecek olan itiraz için de Tahkim Kurulu ve CAS süreci devreye girecek.

Gökhan Gönül'ün pozisyonu emsal gösterilecek Geçen sezon UEFA'dan sayısız para ve seyircisiz oynama cezası alan F.Bahçe, 1 hafta içinde UEFA Disiplin Kurulu'na teslim etmek zorunda oldukları savunma raporunda çok ilginç detaylara yer verecek. UEFA'nın ön yargılı yaptırımları nedeniyle mağdur duruma düştüklerini düşünen sarı-lacivertli yöneticiler, Benfica'yla oynadıkları Avrupa Ligi yarı final rövanş maçından örnekler verecekler.

Gökhan Gönül'ün Gaitan'ın uçan tekmesiyle yere yığılıp, hastaneye kaldırıldığı pozisyonda Fransız hakem Stephane Laurent Lannoy'un rakibe kart bile göstermemesini 'yanlı tutum' olarak adlandıran yöneticiler, raporlarına "Biz yanlış anlaşılmayalım diye bu pozisyondan sonra rakip oyuncunun ya da hakemin ceza alması için UEFA'ya itirazda bile bulunmadık" görüşünü ekleyecekler. Hukukçular seferber oldu Başkan Aziz Yıldırım ve kurmayları, UEFA'ya verecekleri savunma öncesi Şükrü Saracoğlu'na adeta üs kurdu.

UEFA Disiplin Kurulu'na sunacakları kapsamlı savunma için 4 Türk, 1 yabancı avukatı bünyesinde toplayan F.Bahçe yönetimi, Tolga Deniz Aytöre önderliğindeki kulübün hukukçularının da desteğiyle kritik sürece hazırlanıyor.

Fenerbahçe, UEFA süreciyle ilgili pazartesi günü saat 14:00'te basın toplantısı düzenleyecek. Konuyla ilgili olarak dün kulüpten şu açıklama yapıldı: "Saracoğlu Stadı'nda 17 Haziran Pazartesi 14:00'te, UEFA ve yaşanan tüm süreçle ilgili bir basın toplantısı düzenlenecektir."

(Milliyet)