Başbakan’a ilettikleri talepleri açıkladılar

 Taksim Dayanışma Platformu Tayfun Kahraman ve avukat Can Atalay, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ilettikleri talepleri anlatmak için Gezi Parkı’na geldi. Burada Kahraman, Gezi Parkı eylemcilerine Başbakan Erdoğan’a ilettikleri talepleri açıklarken, eylemciler ise zaman zaman tepki gösterdi. Tayfun Kahraman, “Tek tek Başbakana ilettik. Taleplerimiz hakkında az önce de bahsettiğim gibi adaletli bir görüşme gerçekleştirdik. Tabii ki bu taleplerimizin ana meselesi öncelikle polis şiddetiydi. Polis şiddeti konusundaki açıklamalarımız gayet net ve sertti. Bizler emin olun bu açıklıkla ifade ettik ve bu ortamı özellikle polis şiddetini kınadığımızı tekrar kendilerine söyledik” dedi.

  4 talep hakkında görüşmeler yapıldığını ifade eden Kahraman, “Birincisi Gezi Parkı, Gezi Parkı olarak kalmalıdır yönünde bir talebimiz vardı. Bu talebe ilişkin dün yaptığımız açıklamada da belirttiğimiz gibi bu talebe ilişkin Başbakan yargı kararırın beklenmesi gerektiğini öncelikli bu olanın ve hukuku tanıyacaklarını kendileri ifade ettiler. Bundan sonra da bu hukuk kararı eğer olumsuz yönde çıkarsa, bizlerin istediği yönde çıkmazsa bunu halk oylamasına götüreceklerini ifade ettiler” dedi.

“SORUMLULAR HAKKINDA İŞLEM BAŞLATILDIĞI SÖYLENDİ”

  Kahraman, 2’inci taleplerinin polis şiddetiyle birlikte hayatını kaybeden insanlara ve yaralanmalara neden olan sorumlular hakkında işlem başlatılması olduğunu belirterek, “Bu konuda bir cevap geldi sorumlular hakkında işlem başlatıldığını İzmir’de bir sürecin işletildiğini ve 3 görevlinin görevinden uzaklaştırıldığını bundan sonra da benzer işlemler yapılacağını ifade ettiler” diye konuştu. Tayfun Kahraman, “3’üncü talebimiz gözaltına alınan arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmaları ve haklarında hiçbir soruşturmaya yer verilmeden kendilerinin Gezi Parkı’na gelmeleri veya Türkiye’nin her yerindeki meydanları çıkmalarıydı.

  Bu konuda bir cevap alamadık. 4’üncü maddemiz Türkiye’nin tüm meydanlarında başta Taksim Meydanı ve Kızılay Meydanı olmak üzere hepimizin ifade özgürlüklerini kullanabilecekleri alanların yaratılmasın ve bunların izin verilmesiydi. Bu konuda da bir cevap alınamadı” şeklinde konuştu. Öte yandan, Kahraman, Gezi Parkı eylemcilerinin şikayetlerini iletebilmeleri için belirli yerlere forum masaları kuracaklarını da açıkladı.