Altınkum bekliyoruz TOKİ geliyor

Çeşme Belediye Başkanı CHP’li Faik Tütüncüoğlu, ilçede bazı bölgelerin yıllardır imar planı olmadığını hatırlatarak, "21 yıldır Altınkum’un planı gelecek diye beklerken, 3 ayda TOKİ planı hazırlayıp gönderiyorlar" dedi.

Faik Tütüncüoğlu, Çeşme’de turizm alanı olarak belirlenmiş Altınkum bölgesinin 21 yıldır imar planı olmadığını söyledi.

Tütüncüoğlu, TOKİ için yapılan imar planı değişikliğine tepki gösterdi.

Tütüncüoğlu, "İlçemizin Ankara’daki en öncelikli ihtiyacı ve yapılması için en çok mücadele ettiğimiz konu yapılmayan turizm bölgeleri imar planları. Yapılmaması için de en çok mücadele ettiğimiz konu 2 kata izin verilen Çeşme’de betonlaşmanın, yeşili yok etmenin önünü açacak olan 4 katlı TOKİ konutları için yapılacak plan değişikliğiydi. Fakat ihtiyaç olan ve ilçeye büyük fayda sağlayacak olan turizm alanlarının imar planları hala yapılmadı, ilçe imarına aykırı ve Çeşmelinin olmaması için mücadele ettiği TOKİ için hazırlanmış planlar ise beklemeden geldi" diye konuştu.

Çeşme’nin turizminin 12 aya genişleyebilmesi için Altınkum bölgesinde yapılmak istenen turizm yatırımlarının gerçekleşmesinin önemine dikkat çeken Tütüncüoğlu, "Burada yatırıma teşvik etmesi, ilçede turizmi geliştirmeye çalışması gereken devlet, onlarca yıl plan yapmıyor. Yatırımcı, para, proje her şey hazır bekliyor fakat yatırımcı kaçırılmak isteniyormuş gibi yıllarca bekletiliyor. Biz Çeşmeli için mücadele edip, yanlışlığı düzeltmek için girişimlerde bulunmamıza rağmen 21 yıldır plan yapmayan Ankara’da, TOKİ için yapılan imar değişikliği planları 25 binlik plan 7 Şubat’ta, 5 binlik ve binlikler ise 19 Mayıs’ta onaylanmış. Sadece 3 ay 12 günde hazırlanmış. Akla, mantığa aykırı bir durum. İmar kanunlarına uygun ilçe halkının da istediği ağaç boyunda, yeşille barışık otel yatırımlar için o kadar süre plan yapmıyorsun. İlçe halkının karşı çıktığı konutlar için jet hızıyla yapıyorsun" dedi.

'4 KATLI KONUT, PİŞMİŞ AŞA SU KATMAKTIR'

Betonlaşmanın önünü açacak bir TOKİ uygulamasının ilçede kalıcı hasarlar yaratacağını belirten Tütüncüoğlu, "Ben Çeşme’de 20 yıldır belediye başkanıyım. 20 yıldır betonlaştırmaya izin vermediğim için düşman oldular, tehdit ettiler. İmara aykırı uygulamaların karşısında durduğumuz için şiddete başvuranlar, belediye binasına saldıranlar bile oldu. Fakat çabalarımız ve dik duruşumuz sayesinde Çeşme az katlı binalarıyla hem iç hem de dış turizmde adını duyuran bir markaya dönüştü. Şimdi buranın esnafı ve Çeşmeliler bunun keyfini süreceği, ülkemiz ve yöre halkı bunun sonuçlarından faydalanacağı, meyvesini toplayacağı zaman gelmişken, buraya 4 katlı konut yapmak ve yatırımcıların önünü açmamak pişmiş aşa soğuk su katmak, bir çuval inciri berbat etmektir" diye konuştu.