Protestolar konaklama sektörünü yıktı

  Olaylar nedeniyle 215 bin 862 iptalin yaşandığı ve yaklaşık 55 milyon Euro maddi kaybın oluştuğu belirtildi. İstanbul Gezi Parkı’nda başlayan ve yaklaşık 21 gün süren eylemlerin turizm sektörüne etkileri TUROB’un The Marmara İstanbul Hotel’de düzenlediği toplantıda ele alındı.

  Toplantıya Kültür ve Turizm Bakanlığı adına Başkontrolör Enver Öncü, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı ve Turizm Atölyesi Direktörü Tülin Ersöz, TUROB Yönetim Kurulu Başkanı Timur Bayındır, TUROB Yönetim Kurulu Üyeleri ve çok sayıda konaklama tesisi yöneticisi katıldı. TUROB Başkanı Timur Bayındır’ın yönetiminde gerçekleşen toplantıda konaklama sektörü temsilcileri mevcut duruma ilişkin görüş, öneri ve çözüm beklentilerini Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin temsilcilerine iletti.

  Toplantıda olayların konaklama sektörüne etkilerine ilişkin TUROB tarafından yapılan araştırmanın sonuçları da açıklandı. Araştırmada öne çıkan rakamlar şu şekilde sıralandı: “Olaylar nedeniyle iptal edilen geceleme sayısı: 215 bin 862, toplam iptallerin maddi karşılığı (Euro): 54.697.769, yeni taleplerdeki ortalama düşüş: yüzde 55, Taksim-Beyoğlu-Şişli-Beşiktaş bölgesindeki iptaller: yüzde 80”