Vali Toprak: Gözaltına alınanlar serbest kalacak

CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, yardımcılarıyla birlikte İzmir Valisi Mustafa Toprak’ı makamında ziyaret ederek, “Hoşgeldiniz” dedi.

Ziyarette Gezi Parkı eylemlerine destek için Gündoğdu’da kurulan çadırlara yapılan şafak baskını konuşulurken, Vali Toprak gözaltına alınanların serbest kalacağını söyledi. CHP heyeti de polisin daha adil ve şeffaf davranmasını istedi. CHP İzmir il yönetimi, İzmir’de geçen 31 Mayıs’ta göreve başlayan İzmir Valisi Mustafa Toprak’ı makamında ziyaret etti.

Basına kapalı gerçekleşen ziyarette Gezi Parkı eylemlerine destek için Gündoğdu’da kurulan çadırlara yapılan şafak baskını konuşuldu. Vali Toprak, Kordon’daki çadırların kaldırıldığını, operasyon sırasında gözaltına alınanların serbest bırakılacağını söylerken, İzmir’de yakma ve yıkma eylemlerine karışan ve başka bir operasyonla gözaltına alınan 14 kişi hakkında ise adli sürecin işleyeceğini anlattı. Vali Toprak, bu 14 kişinin eylemlerde yaptıklarıyla ilgili kamera görüntülerinin bulunduğunu ifade etti.

CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, ziyaret sonrası yaptığı açıklamada, görüşmenin çadırların kaldırıldığı operasyona denk geldiğini vurgulayarak, “Bu konunun yanı sıra İzmir’in önceliklerini, EXPO sürecini konuştuk. CHP’nin Gezi Parkı sürecinde şiddetten uzak ama her türlü demokratik hakkın kullanımından yana olduğunu dile getirdik. Polisin daha adil ve şeffaf davranmasını talep ettik. Vali Toprak umarım İzmir’e uzun yıllar hizmet eder. Genç ve başarılı bir bürokrat. İzmir’e en iyi hizmeti vereceğinden eminiz” dedi.