MHP’li Bal’dan anayasa açıklaması

   MHP Konya Milletvekili Faruk Bal, yeni anayasa konusunda uzlaşma yönündeki çabaların pozitif yönde devam ettiğini belirterek, “Çalışmaların önünde iki sorun var. Bunlardan bir tanesi AK Parti’nin başkanlık sistemi düşüncesidir, ikincisi ise BDP’nin hiçbir şekilde kabul edilmesi mümkün olmayan etnik bölücülüğe dayalı talepleridir” dedi.

  MHP Konya Milletvekili Faruk Bal, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını cevapladı. Bal, birinci yazım sürecinin 174 madde müzakeresiyle tamamlandığını belirterek, 100’e yakın maddeyi gözden geçirdiklerini söyledi. Bazı partilerin önceki itirazlarını yumuşattığına dikkati çeken Bal, “Uzlaşma yönündeki çaba pozitif yönde devam ediyor” ifadesini kullandı. Çalışmaların önünde iki sorun olduğunu ifade eden Faruk Bal, “Bunlardan bir tanesi AK Parti’nin başkanlık sistemi düşüncesidir. Sistem farklı olduğu için yasama, yürütme, yargı ve genel hükümler kısmında doğrudan 41 madde üzerinde mutabakat sağlanamıyor. İkincisi ise BDP’nin hiçbir şekilde kabul edilmesi mümkün olmayan etnik bölücülüğe dayalı talepleridir. 38 madde civarındadır. İki rakam toplandığı zaman da anayasanın uzlaşma önündeki engel de iki önemli faktörü ortaya çıkarmış oluyor” diye konuştu.

“VATANDAŞ ODAKLI BİR ANAYASAYI SUNMA GAYRETİNDEYİZ”

  MHP olarak özgürlük alanlarını genişleten ve işleyen devlet anlayışıyla bir anayasaya kavuşmak istediklerini kaydeden Bal, anayasanın eksikliklerinin giderilerek, denge ve denetim mekanizmalarını oturtup yeniden vatandaş odaklı bir anayasayı sunma gayretinde olduklarını bildirdi. Meclis’in tatile girmesinin çalışmalara etkisinin sorulması üzerine Bal, “Anayasa Uzlaşma Komisyonu açısından Meclis’in tatile girip girmemesinin bir önemi yok.

  Tatil olduğu dönemlerde de çalıştık. Bu sistemde çabukluk olmaz, çünkü daha fazla müzakereye ihtiyaç var. Dolayısıyla daha çok zamana ihtiyaç var. Bir yılda, iki yılda kolay kolay anayasa yapılmaz. Mutabakatı temin etmek için elde ettiğimiz önemli başarıları daha da yükselterek makulde birleşme çabası içindeyiz” şeklinde konuştu. Toplantıya AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop ve CHP Konya Milletvekili Atilla Kart da katıldı.