Kayıt dışı araç kiralamayın uyarısı

İzmir Oto Galericileri, Alım-Satım-İş Takip-Yıkama-Kiralama ve Yağlamacılar Odası Başkanı Zafer Dursun, yaz döneminde talebin artması yüzünden kayıtdışı araç kiralayanların sayısının arttığını söyledi. Odanın Gaziemir’de düzenlediği bölge toplantısında üyelerle biraraya gelen Zafer Dursun, ‘Araç kiralayan vatandaşlar dikkatli olmalı, mağdur durumda kalmamak için kayıt altında çalışan işletmelerden araç kiralamalıdırlar’ diye konuştu.

Yasal vecibelerini yerine getiren üyelerinin haksız rekabete uğradıklarına dikkat çeken Dursun, ‘Yaz dönemiyle birlikte yurt içinden ve yurtdışından gelen ziyaretçiler, tatilini geçirmek isteyen insanlar araç kiralıyorlar ancak artan araç kiralamalarının üyelerimize tam yansımadığını tespit ettik. Sektörde önemli haksız kazanç, haksız rekabet ve vergi kaçırma söz konusu. Bu konuda araç kiralama işiyle uğraşan üyelerimizle toplantılar yapıyoruz. Gaziemir’in ardından Buca, Bornova ve Karşıyaka’da da toplantılar düzenleyeceğiz. Biz birlikteliğimizi koruyarak ekmeğimizle oynayan korsanlarla mücadele edeceğiz. Çünkü hepimiz aynı çatı altındayız. Araç kiralayan üyelerimiz odamızın çalışmalarına destek vermeli, tüketiciler de bizim yanımızda olmalı.Kayıtdışı ile hep birlikte mücadele edilirse başarılı olunur.’ dedi.

Tüketicilere tavsiyeler Tüketicileri de uyaran Başkan Dursun sözlerini şöyle sürdürdü:

''Elinde birden fazla aracı olan bazı kişiler araçlarını ‘Kapının önünde durmasın’ mantığıyla kiraya veriyor. Tabi bu da beraberinde ciddi sorunlar getiriyor. İşin profesyoneli üyemizi zora sokuyor. Vatandaş da resmi olarak araç kiralama sözleşmesi yerine boş bir kağıda ya da açık senede imza atarak araç kiralıyor. Zaten kayıtdışı kiralanan araç genelde 10-15 yaşında. Kaza ve arıza riski büyük. Bu durumda olası bir kaza, arızada araç sahibi hakkından fazlasını talep edebiliyor.

Bu konuda yargıda binlerce dosya var. En doğrusu kayıtdışı araç kiralanmaması. Bizim üyelerimiz sürekli model araçlarla hizmet vermeye çalışıyor, en fazla 3-5 yaşında arabaları kiralıyorlar. Muhatap bulamazlar Resmi işyerlerinden araç kiralandığı takdirde tüketici herhangi bir sorunda karşısında muhatap bulacaktır. İzmir’de bu işi yapan ikiyüze yakın üyemiz var ve oda yönetimi olarak üyelerimizle yaşanabilecek sorunları çözmeye kefiliz. Böyle durumlarda şikayetlerini odamıza bildirecek tüketicilere yardımcı olur ve sorunun çözümüne katkı koyarız. Vatandaşın araç kiralarken o işyerinin vergi levhasını, oda kaydını, kira protokol sözleşmesini, kiralanan aracın rent a car kaskosunu kontrol etmeli ve aracın kiralanan şirkete ait olup olmadığına bakmalı. Kiralanan aracın çiziğinin, stepnesinin, krikosunun, lastiğinin mutlaka kontrol edilmesi gerekiyor. Kontrol edilmeden araç kiralanmamalı.’