Toprak: ESİDEF’in EXPO'ya olan katkısını biliyorum

Diyarbakır’dan İzmir’e atanan Vali Mustafa Toprak, Ege ve Batı Akdeniz Sanayici ve İşadamları Federasyonu (ESİDEF)’nun gerçekleştirdiği Bilgi ve Tecrübe Paylaşımı Toplantısına katıldı. ESİDEF Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte federasyonda bir araya gelen Vali Toprak, Kurumsal anlamda ilk ziyaretini yaptığını belirterek bir konuşma yaptı. Vali Toprak şunları söyledi:

‘‘ Öncelikle yeni atanmış olduğum görevimde protokol harici gerçekleştirdiğim kurumsal anlamda ilk ziyareti bugün burada ESİDEF’e yaptım. Kendilerine bu davetleri için teşekkür ediyorum. Dünya artık her geçen gün büyüyor ve gelişiyor. Devlet olarak bizlerin bu gelişime ve değişime tek başımıza ayak uydurmamız imkansız. İşte burada ESİDEF gibi sivil toplum kuruluşlarına çok büyük görevler düşüyor. Sizler devletin iş dünyası yönünde tamamlayıcı unsurlarısınız. Sizlerin ekonomik kriz döneminde zor coğrafyalarda, kimsenin gitmediği ülkelere yapmış olduğunuz gezileri ve görüşmeleri biliyorum. Gerçekleşen ticaretlerin ihracata olan katkısını bizzat takip ettim. Bunların sayesinde ülkemiz krizi alternatif pazarlara yöneldiğiniz için Avrupa gibi derinden yaşamadı. Sizlerin bu çalışmaları beni heyecanlandırıyor. Sizin başarılarınız bana kendi başarılarım gibi zevk veriyor. Çünkü siz kazandıkça ülkemiz kalkınıyor. Düne kadar üretemiyorduk, ürettiğimiz kaliteli değildi ve global bir markamız yoktu. Ama bugün burada ESİDEF Yönetim Kurulu Üyelerinde görüyorum ki dünyanın 105 ülkesine ihracat yapan üyeleriniz var. Bunun yanında ilk defa yurt dışına çıkacak heyecanlı KOBİleriniz de var. İşte işin sırrı tüm işadamlarını aynı vizyon ve hedef ile ileriye taşımayı görev edinmiş sivil toplum kuruluşlarında. Ben görmüş olduğum bu güzel ESİDEF tablosundan çok mutlu oldum. Tüm bunların yanında başta İzmir olmak üzere bir ülke projesi olan EXPO 2020 için hem yürütme kurulundaki görevinizde, hem de dünyanın tamamına yakın ülkesinde partner kuruluşlarınızla fahri olarak yürüttüğünüz çalışmaları biliyor ve yakından takip ediyorum. Bu konuda ESİDEF’e özel olarak da tekrar teşekkür ediyorum. ’’ Gerçekleşen Bilgi ve Tecrübe Paylaşımı Toplantısında, İzmir Valisi Mustafa Toprak’ı ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden ESİDEF Başkanı Mustafa Özkara is:

‘‘ Ben sayın valimize, göreve başladıktan sonra ilk ziyaretini federasyonumuza yaptığından dolayı çok teşekkür ediyorum. Valimiz çok heyecanlı, ilimiz adına katma değer üretmek için geldiği günden beri gece gündüz çalışıyor. Kısa zamanda ilimiz hakkında birçok bilgi ve tecrübe sahibi olduğunu konuşmasından anlıyoruz. Bu da bizleri iş dünyası olarak mutlu ediyor. Çalışan, projeler üreten, sivil toplum kuruluşlarına destek olmak için elinden gelen gayreti gösteren bir devlet yetkilisi bizim için her zaman motivasyon kaynağıdır. Giden valimizin şehrimize kattığı değeri ben eminim ki sayın valim de fazlasıyla katacaktır. Kendisine tekrar yeni görevinde başarılar diliyor, bizi onurlandıran ziyareti için teşekkür ediyorum.’’ Dedi. Konuşmaların ardından hediye takdimi ve toplu hatıra fotoğrafı ile program son buldu.