Taliban'ın 8 Türk'ü kaçırdığı iddiası

Dışişleri Bakanlığı kaynakları, Afganistan'da zorunlu iniş yapan helikopterin mürettebatından hayatını kaybeden olmadığını ancak mürettebatın sağlık durumları hakkında net bilgi bulunmadığını açıkladı.

Afganistan'da zorunlu iniş yapan bir helikopterin mürettebatı arasında yer alan 8 Türk'ün Taliban güçleri tarafından rehin alındığı iddia edilmişti.

DİĞER AÇIKLAMALAR 

Dışişleri kaynaklarından alınan bilgiye göre Afganistan'ın Kandahar şehrine 50 kilometre mesafede, Logar eyaletinin Azar ilçesi yakınlarında Horasan lojistik firmasına ait bir helikopter, kötü hava koşulları nedeniyle zorunlu iniş yaptı. Helikopterde 8 Türk ile bir Rus ve 1 Afganın bulunduğu bildirildi. Helikopter mürettebatı arasında hayatını kaybeden bulunmadığı ancak mürettebatın sağlık durumları hakkında net bilgiye sahip olunmadığı kaydedildi.

 Logar vilayetinde Taliban kontrolündeki bir bölgeye acil iniş yapan bir sivil helikopterin içinde bulunan 8 Türk vatandaşıyla ilgili açıklama yapan Afganistan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Sıddık Sıddiki ise araştırmaların sürdüğünü söyledi.

NATO bünyesindeki Uluslararası Güvenlik Destek Gücü ISAF’ın Sözcüsü Günter Katz da bu konuda Afgan güvenlik güçlerine yardım edeceklerini söyledi. İHA’ya açıklamalarda bulunan Sıddık Sıddıki, sivil helikopterin Logar’ın bir bölgesine zorunlu iniş yaptığını duyduklarını belirterek "Durumu kontrol altına almak için bölgeye polis ekiplerini gönderdik. Helikopterin neden zorunlu iniş yaptığını, içinde hangi uyruktan kaç kişi bulunduğunu ve şimdi nerede olduklarını soruşturuyoruz. Araştırmalarımız devam ediyor” dedi.

Katıldığı bir basın toplantısında konuyla ilgili açıklamalarda bulunan ISAF Sözcüsü Günter Katz da, henüz doğrulanmamış bilgilere göre sivil bir helikopterin kayıp olduğunu duyduklarını ve helikopterin bulunması için ISAF’ın Afgan güçlerine yardım edeceğini söyledi.