Loğoğlu’ndan 'üç hilal' göndermesi

    CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Başbakan Erdoğan’ın ‘Üç hilali de açarız derseniz o da Osmanlı’nındır, onunla da gurur duyarız’ sözlerini, “Osmanlı özlemi devam ediyor. Bu, Türkiye Cumhuriyeti’ne saygısızlıktır en hafif tabiriyle. Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı saldırıdır” diyerek eleştirdi.

  Loğoğlu, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Gezi Parkı olayları nedeniyle Başbakan Erdoğan’ın AB’ye yönelik sözlerini eleştiren Loğoğlu, bunun Türkiye’nin çıkarlarını ters yönde etkilediğini savundu. Erdoğan’ın Gezi Parkı olaylarının arkasında komploların olduğunu ve bunları açıklayacağını söylediğini belirten Loğoğlu, "O zaman açıklasın. Neden bizi oyalıyor? Uludere, Reyhanlı, Afyonkarahisar’daki patlama konusunda açıklık getirdi mi ki buna da getirecek? Lafta kalıyor hepsi. Halkın avutulma ve aldatılma eşiği vardır ve bu günler sayılıdır" diye konuştu.

  Loğoğlu, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve AB Bakanı Egemen Bağış’ın söylemlerinin de Türkiye-AB ilişkilerine zarar verdiğini ileri sürdü. Loğoğlu, "Türkiye’nin dış ilişkileri ve halkın onuru AKP’nin oyuncağı değildir" dedi. Loğoğlu, basın toplantısında gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Başbakan Erdoğan’ın "Üç hilali de açarız derseniz o da Osmanlı’nındır, onunla da gurur duyarız" ifadesini nasıl değerlendirdiğine ilişkin soru üzerine Loğoğlu şunları söyledi: "Osmanlı özlemi devam ediyor. Bu, Türkiye Cumhuriyeti’ne saygısızlıktır, en hafif tabiriyle. Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı saldırıdır.

 Bayrak konusunda bir incelik daha var. Sayın Başbakan, ’çizgisiz Türk bayraklarıyla gelin’ diyor. Türk bayrağının neresinde çizgi var? Herhalde, üzerinde Atatürk resmi olan bayraklardan bahsediyor. ’Üç hilali Türk bayrağı ile birlikte asın’ diyeceksiniz, ’çizgisiz bayraklarla gelin’ diyeceksiniz, ondan sonra ’Türkiye Cumhuriyeti’ne ben sahibim’ diyeceksiniz.

  Yetti. Bu kadarı yetti." Polisin müdahalelerde kullandığı biber gazı fişeklerindeki “insanların üzerine direkt atış yapmayınız” uyarısının “3 metreden yakın mesafeden direkt ateş etmeyiniz” şeklinde değiştirilmesini nasıl değerlendirdiğine ilişkin soruya ise Loğoğlu, "Bu, polis devleti olma yolunda atılan bir başka adımdır. Kullanım konusunda mevcut talimatlara da uyulmuyor. Bunlar polise verilen siyasi güçle yapılıyor. Türk halkına da şunu söylemek istiyorum; bu gösterilerde karşınızda polis yok. Karşınızda Adalet ve Kalkınma Partisi Hükümeti var" yanıtını verdi. (İHA)