Çeşme'de 2 milyon hedefi

Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, bu yılın ilk çeyreğinde Türkiye’ye gelen turist sayısının geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 13 daha fazla olduğunu, turizm cenneti Çeşme’de de turizm sezonundan umutlu olduklarını söyledi.

İlçedeki otel işletmeleri ve esnaf başta olmak üzere tüm yöre halkının yaz sezonunu iple çektiğini kaydeden Tütüncüoğlu, “Esnafımızın beklediği aylar geldi. Bu sene bir önceki yıla göre beklentilerimiz çok daha yüksek. Çünkü, ‘Çeşme’ markası her geçen gün daha da değer kazanıyor. Bu durumun gerçekliğini, ilçeye gelen turist ve yapılan gecelemeye sayısı ve ilçemizin rekora koşan emlak değer artışını kanıtlıyor” dedi.

   “Dünyada ve ülkemizde yaşanan tatsız olaylara karşın, ilçemizdeki bazı işletmeler bahar aylarından itibaren dolmaya başladı, Mayıs ayında yüzde 80 doluluğa ulaştı” diyen Başkan Tütüncüoğlu, 2012 yılında 1 milyon 900 bin geceleme gerçekleşen ilçede öncelikli hedefin 2 milyon barajını aşmak olduğunu kaydetti.

Gerçek beklentilerinin yüzde 30 artış olduğu bilgisini veren Tütüncüoğlu, “2013 yılında ilçemizde gerçekleşen geceleme sayısını 2 milyon 500 bine ulaştırmayı amaçlıyoruz. Ülkede yaşanan gelişmelere rağmen bu sene bu beklentimize gerçekleşirse, 2015 yılındaki hedefimiz 5 milyon…” şeklinde konuştu.

Kuzey Avrupa ve Orta Doğu pazarı

Çeşme’nin en popüler özellikleri olmasına rağmen ilçenin, 3S (Sea, sand, sun) olarak bilinen deniz, kum, güneş üçlüsünden ibaret olmadığı belirten Tütüncüoğlu, “Temiz havası, yeşil dokusu termal kaynakları ve çamur banyosu gibi özellikleri de ilçemizi eşsiz bir turizm cennetine olmasını sağlayan özeliklerden sadece birkaçı... Fakat ne yazık ki ilçenin termal kaynaklarının yeteri kadar kullanılmıyor. İlçedeki 65 otelin kapısına kadar termal su borularını ulaştırıldığı halde bu otellerin yarısından azı bu imkandan faydalanmayı tercih ediyor. Eğer termal kaynaklar öne çıkarılırsa bu Çeşme’ye Kuzey Avrupa ve Orta Doğu pazarında büyük avantaj sağlar. Kış aylarında sıkıntı çekilen ziyaretçi sayısı sorunu çözüme kavuşur” şeklinde konuştu.

 20 bin yatak ihtiyacı var

Çeşme’nin ilçeye gelen turist sayısını artırmak için öncelikli gereksinimin yatak kapasitesi olduğunu vurgulayan Tütüncüoğlu, “Dünyanın en büyük turizm firmalarıyla ilçemize turist düzenli olarak turist getirmeleri için görüşmeler yürütüyoruz. Fakat yaptığımız tüm görüşmeler yatak kapasitesinin azlığı nedeniyle sonuçsuz kalıyor. 30 bin kaliteli yatak talebinde bulunuyorlar ki Çeşme’nin yatak kapasitesi bunun çok altında. En az 20 bin kaliteli yatak ilavesine ihtiyacımız var. Çeşme'nin bazı bölgelerinin 21 yıldır bakanlıklarda bekleyen imar planları gelir, yatırımlar gerçekleşirse Çeşme’nin önü açılır. Çeşme daha da yükselir” diye konuştu.