Sözleşmeli çalışanlara müjde

 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, “3 bin 500 kişiden oluşan kurumsal sözleşmeli sayısında ve kadro talebinde bulunanlar var, TRT ve Gençlik ve Spor gibi. Kadroya geçiş için kendilerinin talebi olursa, 2 ay içerisinde kadroya geçişleri ile ilgili irade var” dedi.

  Memur Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ile görüştükten sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Çelik, Başbakan Erdoğan’ın salı günü grup toplantısında ifade ettiği 72 bin sözleşmeli, mahalli idarelerde çalışan 18 bin, Sağlık Bakanlığı’nda çalışan 700 sözleşmelinin kadroya geçirilmesi konusunu dile getirdiğini hatırlatarak, konuyu Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşeceklerini kaydetti. Çelik, şunları kaydetti: "23 bin civarında 4C’lilerin kadro taleplerini biliyoruz.

  4C’lilerin sorunlarını ve taleplerini görmemezlik anlamına gelmez. Kurumsal sözleşmelilerle ilgili TRT, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü gibi çalışan sözleşmelilerin isteğe bağlı olarak 2 aylık bir süre içinde kadroya geçme talepleri olur ise bu imkanın onlara sağlanması ile ilgili yaptığımız görüşmelerde kurumsal sözleşmelilere bu imkanın tanınmasının doğru olacağını düşünüyoruz." 96 bin 500 sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi ile ilgili bir maliyetin olmayacağını da söyleyen Çelik, Alevi çalıştaylarının devam edip etmeyeceği sorusu üzerine Başbakan Erdoğan’ın çalışmaların devamı yönünde talimat verdiğini ve çalışmaların hızlı bir şekilde neticeleneceğini kaydetti.

  Memur-Sen Genel Başkanı Gündoğdu ise, 96 bin 500 sözleşmeli personelin kadroya geçtiğini söyledi. Sağlık Bakanlığı’nda vekil ebe ve hemşire olduğunu kaydeden Gündoğdu, TRT ile Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü kadrolarında kurumsal sözleşmeli personelin olduğunu ifade etti. Gündoğdu, “Kurumsal sözleşmesi de olsa bunlara en az 2 aylık bir süre ile kadroya geçiş hakkı verilmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.