Yaz spor okullarında hareketlilik

Büyükşehir Belediyesi 20 bin çocuğa spor yaptırıyor Okulların yaz tatiline girmesiyle birlikte İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Yaz Spor Okulları’nda da büyük bir hareketlilik başladı. Yüzmeden salon sporlarına, futboldan tenise kadar 18 branşta hizmet veren Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Yaz Spor Okulları, tatil sonuna kadar 20 bin çocuğa spor yaptırmayı hedefliyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Yaz Spor Okulları, çocuklarına hem ucuz hem de sağlıklı koşullarda spor yaptırmak isteyen ailelerin bu yıl da başvurduğu ilk adres oldu. Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü tarafından düzenlenen ve her yıl giderek artan bir ilgiyle karşılanan kurslarda binlerce çocuk, 18 branşta, 70 antrenör eşliğinde ve 5 farklı tesiste eğitim görüyor.

Çocukların bedensel ve ruhsal gelişiminde sporun çok önemli olduğu düşüncesinden yola çıkılarak düzenlenen yaz spor okulları projesinden 2011 yazında 12 bin, 2012 yazında ise yaklaşık 15 bin kişi yararlanmıştı. Bu yıl yaz sonuna kadar 20 bin çocuğun spor okullarından faydalanması hedefleniyor. Kurslar için ödenecek ücretler ise oldukça düşük tutuldu. İzmirli çocuklar aylık 20-50 TL arasında değişen ücretler karşılığında istedikleri branşta eğitim görebiliyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaz spor okulları, Kültürpark Celal Atik Spor Salonu, Evka-4 Spor Salonu, Yeşilyurt Futbol Sahası, Bostanlı Rekreasyon Alanı ve Bornova Aşık Veysel Rekreasyon Alanı olmak üzere 5 farklı noktada eğitim veriyor. Geçtiğimiz günlerde hizmete giren Ekrem Akurgal Yaşam Parkı tesislerinde açılacak spor okulunun hazırlıkları ise kısa sürede içinde tamamlanacak.

İzmir’in sıcak günlerinde en çok rağbet gören spor dalı ise yüzme oluyor. Kültürpark’taki Celal Atik Yüzme Havuzu’nda yoğun talebi karşılayabilmek için yüzme kurslarına üç ayrı dönem için kayıt alındı. Spor akademisi mezunu 14 antrenör ve 1 cankurtaranın görev aldığı kurslara ilk dönem için 1800 öğrenci kayıt yaptırdı. 7 – 15 yaş arası çocuklar yüzme kurslarından aylık sadece 40 TL ücret ödeyerek yararlanabiliyor. Büyükşehir Belediyesi’nin Yaz Spor Okulları kapsamında açtığı kurslarda yüzme dışında basketbol, cimnastik, futbol, voleybol, taekwon-do, güreş, tenis, satranç, atletizm, judo, yüzme ve eskrim gibi branşlar da bir hayli ilgi görüyor. Kurslarla ilgili detaylı bilgi almak isteyenler, Kültürpark Celal Atik Spor Salonu’nun 425 04 42 ve 425 04 21, Evka-4 Spor Salonu’nun 351 38 66, Yeşilyurt Futbol Sahası’nın 228 75 75, Bostanlı Rekreasyon Alanı’nın 362 48 28 ve Bornova Aşık Veysel Rekreasyon Alanı’nın 293 38 76 numaralı telefonlarını arayabiliyor, ya da http://www.izmirbsbspor.org/ adresli web sitesinden yararlanabiliyor. Kurslar, 17 Eylül 2013’te son bulacak.