Bunları bir an evvel yapmalıyız

   İkinci kez TBMM Başkanı seçilen Cemil Çiçek, "Meclisin saygınlığını artıracak, bir yandan kaliteli ve ihtiyaç duyulan yasaları katılımcı bir anlayışla çıkarmayı kolaylaştıracak; öbür yandan da etkin bir denetime imkan verecek ve meclisin verimli çalışmasını sağlayacak yeni bir iç tüzük acil bir ihtiyaçtır. Bunları bir an evvel yapmalı ve bir şekilde sonlandırmalıyız" dedi. TBMM Genel Kurulu’nda gerçekleştirilen seçim sonrası Meclis Başkanı seçilen Cemil Çiçek teşekkür konuşması yaptı.

   Başkan, milletvekili ve kamu görevlisi olarak hizmet vermenin bir gurur ve onur olduğunu belirten Çiçek, "Türkiye Büyük Millet Meclisi Türkiye Cumhuriyet Devleti’nin en temel kurumudur. Bu meclis istiklal mücadelemizi yürüten ve yöneten bir Meclis’tir, gazi Meclis’tir. Bu Meclis, devleti ve cumhuriyeti kuran, demokrasiye giden yolu açan Meclis’tir. Bu Meclis, 93 yıldan beri Türk milletinin çağdaş uygarlık hedefine ulaşabilmesi için anayasal, yasal ve yapısal reformları yaparak her alanda ülkemizin ve insanımızın mutluluğuna, refahına ve kalkınmasına öncülük etmiştir. Bugün de aynı inanç ve heyecanla aynı hedefler için hizmet vermeye devam etmektedir.TBMM olarak 93 yıl içinde çok önemli işler yapıldı ama daha yapılacak çok işimiz bulunmaktadır" şeklinde konuştu.

"BUNLAR ÖNE ŞART"

   "Milletimizin bizden beklentisi yüksektir, en başta insan onurunu ve insan haklarını esas alan hak ve özgürlüklerin standardını yükselterek onları teminat altına alacak olan etkin ve verimli bir devlet hizmetini temin için kendi içinde dengeleri kurulmuş yeni bir anayasa bizim milletimize taahhüdümüzdür” diyen Çiçek, şunları söyledi: “Bu sorumluluk omuzlarımızda durmaya devam etmektedir.

   Keza meclisin saygınlığını artıracak bir yandan kaliteli ve ihtiyaç duyulan yasaları katılımcı bir anlayışla çıkarmayı kolaylaştıracak öbür yandan da etkin bir denetime imkan verecek ve meclisin verimli çalışmasını sağlayacak yeni bir iç tüzük acil bir ihtiyaçtır. Bunları bir an evvel yapmalı ve bir şekilde sonlandırmalıyız. Bunlar, diğer çalışmalarımızın ön şartıdır. Anayasa’nın iç tüzükteki bu yanlış hükümler varlığını ve yürürlüğünü sürdürdüğü sürece doğru sonuçları beklemek çok gerçekçi olmamaktadır. Bu vesileyle başta TBMM’nin ilk Başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm başkanlarımızı, devlet ve siyaset adamlarımızı, milletvekillerimizi ve kamu görevlilerimizi 93 yıldır hizmet vermiş ve vermekte olan tüm mensuplarımızı rahmet, minnet ve şükranla anıyorum." Geçmiş dönemde büyük acıların yaşandığını belirten Çiçek, "Hala o acıları yüreğimizin derinliklerinde hissediyoruz. Sivas’ta, Başbağlar’da ve başka birçok olayda hayatını kaybeden büyük değerlerimiz var. Onlara da bu vesileyle ülkenin birlik ve dirliği için hayatını feda etmiş tüm vatan evlatlarını rahmet ve saygıyla anıyorum" dedi. Başbakan Erdoğan, yeniden TBMM Başkanı seçilen Cemil Çiçek’i tebrik etti.