Ahmet Altan'ın halefi de gitti...

Ahmet Altan'ın Taraf Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği'nden ayrılmasından sonra bu göreve getirilen Oral Çalışlar, istifa etti.  

Çalışlar'ın kamuoyuna yaptığı açıklama şöyle:

 "1 Şubat 2013 tarihinde başladığım Taraf gazetesi genel yayın yönetmenliğinden istifa ettim. Ben Başar Arslan'ın müdaheleci tutumundan vazgeçmesini beklerken, o Genel Yayın Koordinatörü Markar Esayan'ı da görevden aldı. Taraf gazetesi benim yönetimimde ve yazı işlerindeki arkadaşların dirayetli çalışmalarıyla, çözüm ve barış sürecine kararlı destek vermek; kadın konusunda, ötekileştirilen kesimler konusunda pozitif ayrımcılığa özen gösterebilmek için elinden geleni yaptı. Çok sayıda yazar gazeteye yeniden döndü, aramıza yeni yazarlar katıldı.

Gazetedeki arkadaşlarımla tam bir uyum içinde çalıştık. İlan geliri ikiye katlandı. Satışlar arttı. Yazarlarımızın önemli çoğunluğu, barış sürecine yürekten destek verdi. Gazetedeki krizin, Türkiye'de belirginleşen yeniden saflaşmanın bir parçası olduğunu, bir diğer ifadeyle söylemek gerekirse, "barış süreci" konusundaki farklı yaklaşımlardan kaynaklandığını söyleyebilirim. Hükümetin adımlarını tehlikeli bulan kesimler, çatışmaların bitmesinden endişe eden bir ruh hali içine girdiler. Taraf'ın da bu açıdan onların endişe ve rahatsızlıklarına sözcülük etmesini isteyenler, gazeteye müdahale ettiler. Gazete, yazı işleri ve ben; tam bir uyum içinde, "ama"sız olarak barışı savunmakta ısrarlı olduk. İşin esası, bu bir barış karşıtı operasyondur..."

Bu arada bazı Taraf yazarları yazılı bir açıklama yaparak Çalışlar'a destek verdi.

"BİZ O TARAF'A GELMİYORUZ"

Çalışlar'ın istifasını Twitter'dan açıklamasının ardından bir tweet atan Taraf yazarı Yıldıray Oğur ise "Sorulara toplu cevap: Taraf'ı başka bi tarafa çekmekteler. Biz o Taraf'a gelmiyoruz..." yorumunu yaptı.

Kaynak: TRT HABER