Ağar tahliye edildi

Susurluk Davasında hapis cezası alan eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, denetimli serbestlik uygulaması kapsamında tahliye oldu.

Susurluk davasında aldığı beş yıl hapis cezası Yargıtay tarafından onandıktan sonra Aydın’ın Yenipazar ilçesindeki Kapalı Cezaevi’nde kalan Mehmet Ağar, denetimli serbestlik uygulaması kapsamında tahliye oldu.
Denetimli serbestlik yasasından faydalanan Mehmet Ağar, Aydın Yenipazar K-1 Tipi kapalı cezaevinde 368 gün kaldı. Mehmet Ağar’ın, 3. Yargı Paketi’nde yer alan ve şartlı tahliyesine bir yıl kalanlara, yarı açık cezaevine gitmeden ’denetimli serbestlik’ imkânı tanıyan düzenleme kapsamında tahliye olduğu öğrenildi.
Bilindiği gibi Mehmet Ağar, 25 Nisan 2012 günü öğle saatlerinde iki yıllık hapis cezasını çekmek üzere çok sayıda seveninin oluşturduğu bir konvoy ile Yenipazar K-1 tipi Kapalı Cezaevi’ne gelmişti. Cezaevi girişinde açıklamalarda bulunan Ağar, şöyle demişti:
"Değerli arkadaşlar bugüne kadar sizleri çok yordum. Sizleri bundan sonra yormayacağım rahat olun. Daha önce dediğim gibi ben bunu bir görev kusuru olarak görüyorum ve bu birliktelik ile bu düşüncem içerisinde terörle mücadele devlete yardımcı olacaksa bu süreci bir görev olarak addediyorum. Bin şükür ki bugüne kadar olan hizmetimizde halk tabiriyle söyleyeyim ehli imana da ehli namusa da ehli vatana da ve kimseye bir zararımız dokunmamıştır. Hep bunun gayreti içerisinde oldum. Ama sonuçta böyle bir tecelli olmuşsa bu önce Allah’tan sonra devletten gelendir. Bu da bizim başımızın üzerinedir.

Bizim meselemiz Türkiye’nin geleceğinin, 75 milyonun kardeşçe birlikte huzur içinde yaşamasıdır. Onun dışında hiçbir gayemiz olmadı. Buna dikkat ettik. Bu vatan toprağında geçireceğimiz bu sürede vatanımızın toprağı olduğu için hemşehrilerimizin yaklaşımından dolayı gayet huzur içerisindeyim. Allah devlete millete zeval vermesin. Ne milletime ne sevenlerimi üzecek veya mahcup edecek hiçbir davranışım olmamıştır. Allah yardımcımız olsun."
Cezaevi girişinde kimseye kırgın olmadığını belirten Ağar, "Hiçbir kimseye kırgınlığım olamaz. Bu tür hizmetlerde çalışan insanların cumhuriyet öncesinde de cumhuriyet sonrasında da örnekleri vardır. Hiçbir kırgınlığımız mağduriyetimiz olamaz” ifadelerini kullanmıştı.