Geleneksel gaz şenlikleri

BDP milletvekilleri Sebahat Tuncel ve Sırrı Süreyya Önder de Taksim Meydanı'ndaydı. Birer açıklama yapan Önder ve Tuncel, müdahalelere tepki gösterdi.

Sırrı Süreyye Önder gazlı müdahaleye, "Geleneksel gaz şenlikleri " sözüyle tepki gösterdi.

"GELENEKSEL GAZ ŞENLİKLERİ "

BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Taksim'e yayalaştırma çalışması nedeniyle işçilerin alınmamasıyla ilgili konuştu.

Önder, "Bu baştan sona saçma sapan bir karardır. Burada yapılması gereken şuydu. Kolluk kuvvetleriyle sendikalar biraraya gelecek ve birlikte düzenleme yapacaklardı. Bu inisiyatif verildiği zaman hiçkimsenin burnunun kanamayacağı hiçkimsenin can ve mal güvenliğinin tehlikeye girmeyeceği şekilde koordine edilebilirdi " dedi. Önder, işçilere Şişli'de müdahalenin hatırlatılması üzerine ise, "Gireceğiz ne gereği var. Bu kadar inatlaşmanın kime ne faydası var? Hiçbir faydası yok. Emekçinin dünyada bir günü var onu da burnundan fitil fitil getirmenin ne alemi var ? Zaten her dakika yoksullukla burnundan geliyor. Bırakın insanlar bir gün buraya gelsinler. Geçen sene halaya durduk ne oldu ? Aslında geçen sene halaya durduğumuz için bu sene böyle oldu " dedi. Şişli'deki müdahalelerin sorulması üzerine ise Önder, " Şişli'den geliyorum. Geleneksel gaz şenlikleri " yanıtını verdi.

"BİR MEYDAN SAVAŞINDAN ÇIKAMADIK NE YAZIK Kİ "

BDP milletvekili Sebahat Tuncel ise, " Aslında Taksim Meydanı kazanılmış bir alan ama ne yazık ki bugün buraya işiçiler ve emekçiler yaşadıkları sorunları ve taleplerini anlatamıyorlar. Bir meydan savaşından çıkamadık ne yazık ki. Oysa bugün Türkiye'nin birçok yerinde aynı anda işçiler emekçiler sokakta ve neoliberal politikalara karşı sesini duyurmaya çalışıyor. Ama İstanbul'un işçilerin ve emekçileirn son derece yoğun olduğu bir yerde bu sesi duyuramıyoruz. Sadece gaz bombaları ve müdahalelerle Türkiye kamuoyu bunu dinliyor " dedi.

Hükümetin Taksim Meydanı'ndaki çalışmaları bir an önce bitirip 1 Mayıs Meydanı yapması gerektiğini ifade eden Tuncel, " Hatta ismini değiştirebilir. İşçiler emekçiler gaz cop ve tazyikli su yemeden gelip bu meydana sözünü söylemelidir. Biz iktidara da bunu ifade ediyoruz. Umarım işçiler ve emekçiler taleplerini duyurmak için kavga yapmak zorunda kalmaz diyorum " şeklinde konuştu.