20 Temmuz 2024, Cumartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Sağlıkta yeni dönem yolda   Tasarıya göre kornea gibi ceset üzerinde bir değişiklik yapmayan dokular, aksine bir vasiyet bildirilmediği takdirde alınabilecek. Hükümet sağlık alanında birçok yenilik getirecek düzenlemeyi Meclis’e sevk etti.

  Tasarıda, sağlık çalışanlarına ödenen nöbet ücretleri yeniden ele alındı. Buna göne yoğun bakım, acil servis ve 112 acil sağlık hizmetlerinde tutulan nöbetler için yüzde 50 oranında fazla ödeme yapılacak. Öğretim elemanları üniversitede devamlı statüde görev yapacak. Yükseköğretim kurumları, sözleşmeli öğretim üyesi istihdam edebilecek. Sözleşmeli öğretim üyelerine, ek ders ücretlerinin 10 katına kadar saatlik sözleşme ücreti ödenebilecek. Sözleşmeli öğretim üyeleri rektör ve başhekim olamayacak. Tasarıyla Gülhane Askeri Tıp Akademisi Kanunu’nun Anayasa Mahkemesi’nce iptal edilen maddesi de yeniden düzenleniyor.

  Üniversitelerde olduğu gibi Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde de sözleşmeli profesör ve doçent çalıştırılabilecek. Sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik kamu görevlilerine karşı işlenen kasten yaralama suçları, tutuklama nedeni sayılacak. Organ ve doku alınması ve nakli Sağlık Bakanlığı’nca yetkilendirilmiş gerekli uzman personel ve donanıma sahip kurumlarca yapılacak. Kornea gibi ceset üzerinde bir değişiklik yapmayan dokular, aksine bir vasiyet bildirilmediği takdirde alınabilecek.

  Ayrıca, otopsi işlemi tamamlanmış olmak kaydıyla cesetler bilimsel araştırma için kullanılmak üzere yüksek öğretim kurumlarına verilebilecek. Tıp eğitimi için gerekli olan kadavra yurtiçinden yeteri kadar temin edilememesi halinde yurtdışından kadavra veya kadavra parçası temin edilebilecek. Sağlık hizmeti sunumu Sağlık Bakanlığı’nca denetlenecek. Ruhsatsız olarak sağlık hizmeti sunanlar bir yıldan üç yıla kadar hapis ve yüz bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılacak. Sünnet ameliyatı sadece tabiplerce yapılabilecek. Ancak olağanüstü ve istisnai hallerde Sağlık Bakanlığı’nca düzenlenecek eğitimi alan kimseler tarafından hekim gözetiminde sünnet ameliyesi yapılmasına imkan tanınacak.

21 Haziran 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ MUĞLA TEMSİLCİLİĞİ'NDEN İSRAİL' E SERT UYARI
78 YILDIR KANAYAN YARA: BORALTAN
NEFRET ÜRETMENİN MANTIĞI DEĞİŞMİYOR
İLK KURŞUN MUAMMASI
İLHAN İŞMAN ADAY ADAYI OLDU
GEMİNİZİ BATIRDIK ÖZÜR DİLERİZ
HALAÇOĞLU SESSİZLİĞİNİ BOZDU
ERMENİ SOYKIRIMI EMPERYALİST BİR YALANDIR
MANİSA DGYD 'NİN KONUĞU ÖNALAN
Bu nasıl adalet?
Her türlü şiddete hayır!
EYT'de son durum ne
Mülteci çocuklar için deklarasyon
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
Dostları olan zengindir
Demokrasi tek yol
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
15 Temmuz'u Batı'ya anlatıyoruz
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir