24 Mayıs 2024, Cuma Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Sakız ağacı yetiştiriciliği teşvik edilmeliCHP İzmir Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Rahmi Aşkın Türeli başta Çeşme olmak üzere, Urla ve Karaburun ilçelerinde sakız ağacı yetiştiriciliğinin ve sakız üretiminin yaygınlaştırılması gerektiğini söyleyerek konuya ilişkin TBMM'de soru önergesi verdi.

Türeli önergesinde sakız üreticilerinin bir araya gelerek oluşturacağı ve Bakanlık ile yerel yönetimler tarafından da desteklenecek bir Sakız Birliği'nin kurulmasına ihtiyaç olduğuna dikkat çekti ve sakız ağacı yetiştirilmesi konusunda üreticilerin teşvik edilmesine ve bunun yanında ucuz arazi tahsisine ihtiyaç duyulduğuna dair değerlendirmelerde bulundu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker'in yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi veren Rahmi Aşkın Türeli, İzmir'in Çeşme, Urla ve Karaburun ilçelerinde sakız ağacı yetiştirilip ülke ekonomisine katkı sağlanmasına yönelik olarak Bakanlık tarafında yürütülen bir çalışma olup olmadığını sordu. Türeli ayrıca, bölgede sakız ağacı yetiştirilmesi konusunda üreticilerin teşvik edilmesi ve bu kapsamda üreticiye ucuz arazilerin tahsis edilmesi konusunda bir çalışmanın bulunup bulunmadığını ve Sakız Birliği'nin kurulması konusunda Bakanlık olarak destekleyici bir adım atıp atmayacakları hakkında da Bakan Eker'den bilgi istedi.

Türeli önergesinde şu açıklamalara yer verdi:

"Yunanistan'ın Sakız Adası'nda 21 köyde yapılan sakız üretimi ekonomiye büyük katkı sağlamaktadır. Yüzlerce yıldır sakız reçinesi ve sakız yağı şeklinde ilaç, kozmetik, boya, gıda ve içki sanayinde kullanılan sakız, Türkiye ekonomisi için de önemli bir potansiyel oluşturmaktadır. Yapılan araştırmalar özellikle İzmir'in Çeşme, Karaburun ve Urla ilçelerinde iklim itibariyle dünyanın en iyi sakızının yetiştirilebileceği sonucunu ortaya koymuştur. Sakız ağacının kuraklığa karşı dayanıklı olması, arazi yangını gibi kötü koşullarda bile kısa sürede kendini yenilemesi ve kıyı bölgelerinde tuza olan dayanıklılığı gibi özellikleri nedeniyle üreticiler tarafından tercih edildiği bilinmektedir.

Diğer taraftan sakız ağacının 100 yıldan fazla yaşaması, 5 yaşından itibaren sakız salgılaması ve kilosunun 60-100 dolar arası satışa sunulması da bu ağaç türünün ülke ekonomisi açısından önemini ortaya koymaktadır. İzmir’in Çeşme, Karaburun ve Urla ilçelerinde sakız ağacı yetiştiriciliğinin ve sakız üretiminin yaygınlaştırılması için gerekli adımların atılmasına ihtiyaç bulunmaktadır. Bu çerçevede, sakız üreticilerinin bir araya gelerek oluşturacağı ve Bakanlık ve yerel yönetimler tarafından da desteklenecek bir Sakız Birliği’nin kurulması konusunda Çeşme’li üreticilerin talepleri bulunmaktadır. Buna ilaveten, sakız üreticileri sakız ağacı yetiştirilmesi konusunda üreticilerin teşvik edilmesine ve ucuz arazi tahsisine ihtiyaç duyulduğunu belirtmektedirler."

12 Temmuz 2013
Etiket; rahmi, aşkın, türeli, sakız, ağaç, mehdi, eker, soru, önerge Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Aşkın bilimsel tarifi
Aşkın hamurunda genetik var
İzmirli hemşirenin başarısı
4 yeni baraj geliyor
Banvitli kızlar şampiyon
Yeniden Avrupa'ya açılıyorlar
Alsancak'ta trafiği rahatlatma çabaları
Kavimler göçü olabilir
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ MUĞLA TEMSİLCİLİĞİ'NDEN İSRAİL' E SERT UYARI
78 YILDIR KANAYAN YARA: BORALTAN
NEFRET ÜRETMENİN MANTIĞI DEĞİŞMİYOR
İLK KURŞUN MUAMMASI
İLHAN İŞMAN ADAY ADAYI OLDU
GEMİNİZİ BATIRDIK ÖZÜR DİLERİZ
HALAÇOĞLU SESSİZLİĞİNİ BOZDU
ERMENİ SOYKIRIMI EMPERYALİST BİR YALANDIR
MANİSA DGYD 'NİN KONUĞU ÖNALAN
Bu nasıl adalet?
Her türlü şiddete hayır!
EYT'de son durum ne
Mülteci çocuklar için deklarasyon
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
Dostları olan zengindir
Demokrasi tek yol
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
15 Temmuz'u Batı'ya anlatıyoruz
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
Spor Toto Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Kim Olur?
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir