14 Temmuz 2024, Pazar Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Sınırda yeni önlemler   Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Türkiye-Suriye sınırında bulunan Cilvegözü Gümrük Kapısı’nda güvenlik amacıyla yeni önlemler alındığını söyledi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi, Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necmettin Zaroğlu ve beraberindeki heyeti bakanlık binasında kabul etti. Oda Başkanı Zaroğlu ve yönetim kurulu üyelerine yeni görevlerinde başarılar dileyen Bakan Yazıcı, Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi’den Reyhanlı’da geçtiğimiz aylarda yaşanan patlama olayları sonrası kentin ve halkın durumu ile ilgili bilgi aldı.

“Çok yakın geçmişte iki üzücü olay yaşadık. Bu olaylar hepimizi çok üzmüştür. Faillerin yakalanması ve cezalandırılması, Reyhanlı halkının yaralarının sarılması en büyük temennimizdir” diyen Yazıcı, “Tüm bu olumsuzluklara karşın performansımızı arttırarak yolumuza devam etmeliyiz” diye konuştu.

ARA BÖLGEDE TİCARET

Suriye’de yaşanan olaylarla birlikte taşımacılık, nakliye ve ticaretle uğraşan vatandaşların bu süreçten olumsuz yönde etkilendiğini söyleyen Bakan Yazıcı, Türkiye-Suriye sınırında bulunan Cilvegözü Gümrük Kapısı’nda güvenlik amacıyla yeni önlemlerin alındığını ifade etti. Bölgede yapılan sınır ticaretinin ara bölgede yapıldığını, günlük yaklaşık 100 TIR’lık bir eşya alış-verişinin olduğunu söyleyen Yazıcı, “Ara bölgede oluşturduğumuz ikinci bir kontrol noktası var. Güvenlik önlemi açısından Suriyeli vatandaşlarımızla olan ticari faaliyetlerimizi burada gerçekleştiriyoruz” şeklinde konuştu.

TIR takası veya aktarma şeklinde, Türkiye’den getirilen malların ve eşyaların ara bölgede el değiştirmesi suretiyle gerçekleşen ticaretin güvenli bir şekilde yapılması için bu şekilde bir önlem alındığını dile getiren Hayati Yazıcı, “Türk tüccarının can güvenliği bizim için çok önemli. Kamyonuyla Suriye’ye geçen tüccarımızın Suriye’de bir sıkıntıyla karşılaşması sonucunda bunun hesabını vermek çok güç olur. Bu önlemleri almamız ve güvenliğe önem vermemizin sebebi budur” dedi.

Yazıcı, “Yap-İşlet-Devret modeliyle yenilenecek olan ve ihalesi tamamlanan Cilvegözü Kapımız yakında tamamlanacaktır ve Türkiye-Suriye arasındaki ticari faaliyetler daha güvenli ve hızlı bir şekilde gerçekleşecektir” ifadesini kullandı.

"KAMU, TİCARETİ KOLAYLAŞTIRMAKLA GÖREVLİDİR"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, ticaretin halklar arasında yapılan bir faaliyet olduğunu, devletlerin ticaret yapmadığını ifade etti. Yazıcı, savunma sanayi dışında yapılan alımların tamamının özel sektör tarafından yapıldığını, devletin bu faaliyetlerin güvenli bir şekilde gerçekleşmesi için uygun ortamı oluşturmakla görevli, güvenliği sağlamakla yükümlü olduğunu söyledi.

MISIR İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ RO-RO SEFERLERİ

Mısır’a Ro-Ro seferlerinin durdurulduğu şeklindeki haberlerin doğru olmadığına işaret eden Yazıcı, “Mısır ile aramızdaki Ro-Ro taşımacılığının büyük bir kısmı Mersin ve İskenderun Limanları’ndan gerçekleşmektedir. Mersin Limanı’ndan yapılan Ro-Ro seferleri, yurt içi serbest piyasa ekonomisinden kaynaklanan rekabetten dolayı, tamamen tercihen İskenderun Limanı’na kaymış durumda. Bunun haricinde Mısır ile Türkiye arasındaki deniz ticaretinin durduğu veya yavaşladığı ile ilgili söylentiler doğru değildir” dedi.

12 Temmuz 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ MUĞLA TEMSİLCİLİĞİ'NDEN İSRAİL' E SERT UYARI
78 YILDIR KANAYAN YARA: BORALTAN
NEFRET ÜRETMENİN MANTIĞI DEĞİŞMİYOR
İLK KURŞUN MUAMMASI
İLHAN İŞMAN ADAY ADAYI OLDU
GEMİNİZİ BATIRDIK ÖZÜR DİLERİZ
HALAÇOĞLU SESSİZLİĞİNİ BOZDU
ERMENİ SOYKIRIMI EMPERYALİST BİR YALANDIR
MANİSA DGYD 'NİN KONUĞU ÖNALAN
Bu nasıl adalet?
Her türlü şiddete hayır!
EYT'de son durum ne
Mülteci çocuklar için deklarasyon
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
Dostları olan zengindir
Demokrasi tek yol
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
15 Temmuz'u Batı'ya anlatıyoruz
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir