23 Mart 2023, Perşembe Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

The Times'e mektup yazdıMarmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Murat Yel, Times gazetesine bir mektup yazarak geçtiğimiz hafta "“Türkiye Cumhuriyeti Başbakanına Mektup” başlığı ile yayınlanan ilana tepki gösterdi.

 Mektupta, " The Times’da çıkan ilanın, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının özgür iradesine saygı duymadığı ve Türkiye’ye adeta ’demokrasi ihraç etme’ gibi bir çaba sergilediği görülmektedir" ifadeleri yer aldı.

Ali Murat Yel, Times Genel Yayın Yönetmeni John Witherow’a hitaben yazdığı mektupta, "Size bu mektubu, geçtiğimiz hafta gazetenizde yayınlanmış olan ’Türkiye Cumhuriyeti Başbakanına Mektup’ başlıklı ilanla ilgili olarak yazıyorum. Söz konusu metinde, mektubun amacına dair soru işaretleri uyandıran ciddi iddialar ve suçlamalar yer almaktadır.

Gezi protestolarına yönelik polis müdahalesi, biri polis memuru olmak üzere 6 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanmış ve pek çok insanımız çatışmalar süresince yaralanmıştır. Elbette ki bu olaylar, üzüntü veren istenmeyen sonuçlar doğurmuş olup, ölümleri hiçbir şekilde meşru kılmak mümkün değildir. İçişleri Bakanlığı tarafından konu ile ilgili bir soruşturma açılmıştır. Hükümet, 31 Mayıs tarihinde sabah erken saatlerde meydana gelen olaylar neticesinde gerekli öz eleştiriyi yapmış ve polisin aşırı güç kullanımını kabul etmiştir" ifadelerine yer verdi.

Murat Yel, mektubunda Türkiye’nin çeşitli askeri darbelere rağmen kurulduğu günden buyana demokrasi geleneğine sahip çıktığına vurguda bulunarak, "Türkiye’nin demokratikleşme yolunda emin adımlar attığı süreç ise AK Parti hükümeti döneminde gerçekleşmiş olup, toplumsal, hukuki ve ekonomik reformlar Türkiye’yi Avrupa Birliğine daha da yakınlaştırmıştır. The Times gazetesinde yayınlanan ilana imza atan kimseler, muhtemelen yanlış bilgilendirme veya konuya olan ilgisizlik sebebiyle, AK Parti’nin ülkedeki seküler düzene tehdit oluşturduğunu iddia etmektedirler; tam aksine Türkiye, Fransa’dan alınan militan laiklik’ten, Anglo-Sakson tipi sekülerizm’e geçiş yapmaktadır. Sekülerizm tanımında bir iyileşmeyi gösteren bu gelişmenin, hangi inanca mensup olursa olsun vatandaşların, eşit hak ve özgürlüklerden faydalanmasına imkan sağlaması öngörülmektedir. İlana imza atan isimlerin, gerek demokratik reformların taşıyıcısı olarak ülkeyi AB çizgisine iyice yakınlaştıran AK Parti’nin Türkiye demokrasisinde önem arz eden konumunu, gerekse Gezi olaylarını yanlış anladığını görmek hayal kırıklığı yaratmıştır. Öyle ki, Gezi olaylarına referans vermesine rağmen, ilanın vurgulamış olduğu Kemalist ve laik duyarlılık, Gezi olayları dahilinde protesto eden grupların söylemlerine dahi ters düşmektedir" cümlelerini kullandı.

Murat Yel mektubunda şu ifadelere yer verdi:

"Çoğulcu demokrasilerde siyasi partilerin ve liderlerin hata yapmaları pek tabii mümkündür. Hatta hata yapmanın mümkün olduğunu Erdoğan’ın kendisi de kabul etmiştir. Ancak, 2002’den bu yana demokratik ve adil seçimler yoluyla, üç defa üst üste oylarını artırarak seçilen bir başbakanı “diktatör” olarak adlandırmak kabul edilemez bir tavırdır. Elbette ki demokratik rejimlerde sandık, siyasi otoritenin yaptığı her eylemi meşru kılmamaktadır. Sandık, herşey demek olmamakla birlikte, seçim sonuçlarından memnun kalmayan kesimlerin de, seçilmiş hükümetlere saygı duymayı öğrenmeleri gerekmektedir. The Times’da çıkan ilanın, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının özgür iradesine saygı duymadığı ve Türkiye’ye adeta “demokrasi ihraç etme” gibi bir çaba sergilediği görülmektedir".

28 Temmuz 2013
Etiket; the times, ali murat yel, ilan, gazete, mektup, tepki, demokrasi, ihraç Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


9 EYLÜL'DE ANLAŞMA SAĞLANDI
HASAN TAHSİN GAZETECİLİK YARIŞMASI SONUÇLANDI
İZMİR BASININDA HAZİN BİR SAYFA
Aydınlı gazetecilerle spor sohbeti
Karşıyaka'dan Federasyona büyük tepki
Ülkesinden nefret edenler
Barış Selçuk ödülleri belli oldu
Karşıyaka'da teröre bayraklı tepki
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
GEMİNİZİ BATIRDIK ÖZÜR DİLERİZ
HALAÇOĞLU SESSİZLİĞİNİ BOZDU
ERMENİ SOYKIRIMI EMPERYALİST BİR YALANDIR
MANİSA DGYD 'NİN KONUĞU ÖNALAN
Bu nasıl adalet?
Her türlü şiddete hayır!
EYT'de son durum ne
Mülteci çocuklar için deklarasyon
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
Dostları olan zengindir
Demokrasi tek yol
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
15 Temmuz'u Batı'ya anlatıyoruz
Vahşet, işkence, taciz, tecavüz
Ölmedi, öldürüldü...
İlluminati nedir?
CHP darbeyi biliyordu
TSYD İzmir Başkanı'ndan açıklama
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
MAZHAR ALANSON SENFONİ YANDIM
 
O belde (Ahmet Haşim)
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
Spor Toto Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Kim Olur?
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir