9 Aralık 2023, Cumartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Tıbbi zararlar sigorta kapsamındaGediz Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Doç. Dr. Vural Seven, sağlık alanında yapılan, ancak kamuoyunda pek bilinmeyen değişikliğe dikkat çekti: Tedaviden kaynaklanan zararlar zorunlu mali sorumluluk sigortası kapsamına alındı. Hastalar böyle durumlarda doktorlar ve sağlık kurumlarının yanı sıra ilgili sigorta şirketinden de tazminat talep edebilecek...

Gediz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Vuran Seven, ‘Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası’ hakkında doktorları bilgilendirdi. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde konferans veren Doç. Dr. Seven, tedaviden zarar gören hastaların sorumlu doktor, diş hekimi ya da sağlık kuruluşunun yanı sıra sigorta şirketlerinden de tazminat talep edebileceğine dikkat çekti.

Sigorta Hukuku Uzmanı Doç. Dr. Vural Seven, hem hastaları hem de hekimleri sigorta koruması altına almanın amaçlandığı, 2010 yılında yürürlüğe girmesine rağmen kamuoyunda yeterince bilinmeyen bu yeni uygulama hakkında şu bilgileri verdi:

Hekim hastaya zarar verdiğinde, hasta dava açıp tazminat istiyor. Bu ödeme daha önce ya hekimin mal varlığından ya da çalıştığı sağlık kuruluşundan çıkıyordu. Eğer hekimin üzerine kayıtlı yeterli mal varlığı yok ise hasta bir kez daha mağdur oluyordu. Hekimlere, tıbbi müdahaleler sırasında yaptıkları çeşitli mesleki hatalarına yönelik mali güvence sağlayacak mali sorumluluk sigortası zorunluluğu getirildi. Bu sayede doktorlar, problemli ve riskli vakalarla ilgili tazminat talepleri karşısında mali güvenceye kavuştu, aynı zamanda hastalar da güvenceye alınmış oldu.”

En riskli grup cerrahlar

Gediz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Seven, ister kamuda ister özelde çalışsın tüm hekimlerin ve diş hekimlerinin bu sigortayı yaptırmak zorunda olduğunu dile getirdi, şunları söyledi:

“Doktorlar için 4 risk grubu belirlendi. En riskli grupta, acil tıp uzmanları, anestezi uzmanları, beyin cerrahları, genel cerrahlar, kalp cerrahları, kadın hastalıkları uzmanları, ortopedi uzmanları ve plastik cerrahlar yer alıyor. Sigorta poliçesinin prim tutarları, risk arttıkça artıyor. Kamuda çalışan doktorların sigorta primlerinin yarısını devlet, yarısını da kendileri karşılıyor. Özel sağlık kurumlarında sigorta yükümlülüğü o kuruma ait, orada çalışan hekime ait değil. Serbest çalışan hekimler ise bu bedeli kendileri karşılamak zorunda. Zorunlu sigortayı yaptırmayan hekim, hekimlik faaliyetine devam edemez, 5 bin TL de idari para cezası var.”

20 Kasım 2015
Etiket; vural seven, gediz üniversitesi, sağlık sigortası, tıbbi zarar ne demek, tıbbi zarar sigorta Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Gençleri kırmadı
Tıkandıkları yer Bayırbucak'tı
Karışıklık yüzünden yasak
Perimsu ABD'de iz bıraktı
Gediz'de Deniz dönemi
Okulunu okudu girişimci oldu
Potadaki İzmir derbisinde Gediz güldü
Mezun olmadan ihracatçı oldu
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
HER ÖRGÜT PSİKOLOJİK TACİZCİSİNİ ÜRETİYOR
HAYAT KURTARAN YÖNETİM SİSTEMİ
THY PERSONELİNİN İNTİHARI
NARLIDERE'DE ATIK İLAÇLAR TOPLANIYOR
AŞILAR, HERKESE İYİ BİR YAŞAM ŞANSI SUNAR
HEKİM YURTDIŞI GÖÇÜ ARAŞTIRMASI SONUÇLARI
BU HASTALIKTAN KURTULUŞ YOK
İZMİR MOBBİNG İLE MÜCADELEDE KARARLILIĞINI GÖSTERDİ
MOBBİNG MÜCADELESİ HIZ KESMİYOR
MUĞLA TÜRKOCAĞI’NDA BAŞKAN DR. YAŞAR TOPAL
436 YILLIK ÜNİVERSİTEDE DERS VERECEK
AŞILAR KISIRLAŞTIRIYOR MU?
BANKACILIK SEKTÖRÜNDEKİ MOBBİNG ANKETİ SONUÇLARI ŞAŞIRTTI
Uzmanından Çin Tarçını uyarısı
BANKACILIK SEKTÖRÜ VE MOBBİNG ANKETİ
Ağız kokusunu önlemenin kolayı var
Gıda zehirlenmelerine karşı basit tedbirler
24 saatte sarımsak
İzmirli hemşirenin başarısı
Ergenlik boyu kısa bırakmaz
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
Spor Toto Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Kim Olur?
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir