17 Temmuz 2024, Çarşamba Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Tuğluk, ''PKK'ya kimse terörist demesin''Bağımsız Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, PKK'nın sınır dışına çekilerek barışın ilerlemesi aşamasında büyük bir fedakarlık yaptığını söyledi. Tuğluk, "PKK'ya artık hiç kimsenin 'Terörist' dememesi gerekiyor. PKK dün de terörist değildi, bugün de değildir" diye konuştu.

BDP'ye ait, ön camında 'Barış Yolculuğu' yazılı parti otobüsü ile Bingöl'ün Karlıova İlçesi'ne gelen Mardin Bağımsız Milletvekili ve DTK Başkanı Ahmet Türk, Yardımcısı Aysel Tuğluk ve BDP Grup Başkan vekili İdris Baluken, Belediyeyi ziyaret ederek Başkan Vekili Raşit Özen'den bilgi aldı. Karlıova Döryol Mevkii'nde düzenlenen mitingte ilk konuşmayı BDP Grup Başkan Vekili Baluken yaptı.

Baluken, askeri operasyonlar yaparak, belediye başkanlarını tutuklayarak, savaş ile Kürt halkına diz çöktürerek çözümü ve barışın getirilemeyeceğini defalarca söylediklerini belirtirken şöyle dedi: "Bu anlayışın artık çözüm getirmeyeceğini anlayan AKP barış sürecine yöneldi. Şimdi yine büyük bir direnişle 90 yıllık bir savaşı bitireceğiz, 90 yıllık bir barış dönemini onurlu bir barışla sonuçlandıracağız."

BDP'li İdris Baluken, müzakere ve diyalog yöntemiyle Kürt sorununun çözümü için demokratik, yasal ve anayasal değişiklikleri yapılması noktasında halkın çok güçlü desteğine ihtiyaç duyacaklarını anlattı

 Baluken, şöyle konuştu:

"Yine birinci aşamada Kürdistan gerillalarının sağ salim sınır dışına çıkması için halkımızın desteğine çok ihtiyaç duyuyoruz. Eğer siz destek verirseniz bugüne kadar dün olduğu gibi sürecin rehavetine kapılmayıp sürecin Kürt sorununu bitirmiş olarak Kanireşe (Karlıova) geleceğiz. Kürtler'in özgürleşmesi için Kürdistan'ın özgürleşmesi için Kürt halkının Türk halkının Mezopotamya'da tüm halkların barış içerisinde yaşaması için önce halkımızın verdiği güçle bütün cezaevindeki arkadaşlarımıza özgürlüğü getirmemiz, sayın Öcalan'a özgürlüğü getirmemiz lazım."

Van Bağımsız Milletvekili ve DTK Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk ise, barış sürecinin Abdullah Öcalan ve halkın desteğiyle bugünlere geldiğini ve sürecinin PKK'lılar tarafından daha ileriye gittiğini savundu. Çok önemli günlerden ve çok önemli bir süreçten geçtiklerini, 90 yıllık imha, inkar ve savaş politikasının mücadeleleri ve halkın fedakar duruşuyla artık yok olduğunu söyleyen Tuğluk, şöyle konuştu:

"Çok büyük bariyerleri atlattık, yaşamadığımız acı kalmadı. Özgürlüğümüzü istediğimiz için, Allah bizi nasıl yaratmışsa öyle yaşamak istediğimiz, 'Bizim de bir dilimiz var', 'Kimliğimiz var' dediğimiz için, kendi ülkemizde, kendi topraklarımızda özgürce yaşamak istediğimiz için bize korkunç bedeller ödettiler. Çok şehitler verdik, çok acılar yaşadık ama değerli halkımız özgürlüğü kazanmak bu kadar kolay olmuyor işte. O bedeller sonrasında buradayız. PKK sınır dışına çekilerek barışın ilerlemesi aşamasında büyük bir fedakarlık yapıyor. PKK'ye artık hiç kimsenin terörist dememesi gerekiyor. PKK dün de terörist değildi, bugün de değildir." DTK Başkanı ve Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk de, barışın artık bu topraklara geldiğini ve herkesin barış sürecine destek vermesi gerektiğini belirterek, köy korucuların da geçmişte hatalar yaptığını ve korucuların da verdikleri mücadelenin onlar içinde olduğunu anlayacaklarını da söyledi.

05 Mayıs 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ MUĞLA TEMSİLCİLİĞİ'NDEN İSRAİL' E SERT UYARI
78 YILDIR KANAYAN YARA: BORALTAN
NEFRET ÜRETMENİN MANTIĞI DEĞİŞMİYOR
İLK KURŞUN MUAMMASI
İLHAN İŞMAN ADAY ADAYI OLDU
GEMİNİZİ BATIRDIK ÖZÜR DİLERİZ
HALAÇOĞLU SESSİZLİĞİNİ BOZDU
ERMENİ SOYKIRIMI EMPERYALİST BİR YALANDIR
MANİSA DGYD 'NİN KONUĞU ÖNALAN
Bu nasıl adalet?
Her türlü şiddete hayır!
EYT'de son durum ne
Mülteci çocuklar için deklarasyon
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
Dostları olan zengindir
Demokrasi tek yol
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
15 Temmuz'u Batı'ya anlatıyoruz
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Deplasmanda plasebo
 
Şeyhim kainata alışamadım
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Spor Kent Haberleri Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir