7 Mayıs 2021, Cuma Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Tunç Soyer Varşova'da Türkiye'yi temsil ettiBirleşmiş Milletler tarafından düzenlenen Dünya İklim Zirvesi’nde Türkiye’yi Sakin Şehirler Başkenti Seferihisar’ın Belediye Başkanı Tunç Soyer temsil etti.

Birleşmiş Milletler tarafından Polonya’nın Başkenti Varşova’da 21 Kasım 2013 Perşembe günü düzenlenen Dünya İklim Zirvesine Türk Hükümeti bakan düzeyinde temsilci göndermedi.

Zirvede Türkiye’yi Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer temsil etti. Zirvenin en çarpıcı konularından biri Filipinlerde yaşanan tayfun felaketi oldu. Birleşmiş Milletler İklim değişikliği çerçeve sözleşmesi Genel Sekreteri Chiristiana Higueres Haiyan Tayfununun iklim değişikliğinin etkilerini tüm korkunçluğu ile bir kez daha gözler önüne serdiğine işaret ederek tüm dünyanın bundan ders alması gerektiğini belirtti. Higueres zirveye katılan delegelere bugünkü ve gelecek kuşakların yaşamlarını güvence altına alabilmek için “Varşova fırsatını” kaçırmayalım dedi.

Filipinler delegasyonu temsilcisi Yeb Sano da konferansta yaptığı duygusal konuşmasında tayfuna değindi ve;“Delegasyonum adına konuşuyorum, tayfunla hayatını kaybeden ve artık kendilerini ifade edemeyenler için konuşuyorum, tayfundan sonra yetim kalanlar için konuşuyorum, afetten sonra insanların yaralarını sarmaya çalışanlar için konuşuyorum artık bu deliliğe son verin” dedi. Sano, zirveden olumlu sonuç çıkana kadar açlık grevi yapacağını çünkü ülkesinde insanlarının açlıkla mücadele ettiğini belirtti.

HÜKÜMETLER İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE KARŞI ADIM ATMALI

İklim Zirvesinde BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon tarafından açılışı yapılan panelde konuşma yapan Soyer küçük kentlerin de iklim değişikliğine karşı mücadelede çok önemli bir rol oynayabileceklerini anlatarak Cittaslow (Sakin Şehir) kriterlerinin hem yoksulluğu hem de karbon salınımını azaltıcı kriterler ortaya koyduğunu söyledi. Bu mücadelede Sakin Şehir felsefesinin çok uygun bir yol haritası sunduğunu anlattı.

Bu zirveden çok daha radikal kararlar çıkması gerektiğini ve her gün dünyanın bir başka yerinde yaşanmakta olan iklim değişikliği felaketlerinin ancak kararlılıkla mücadele ile başa çıkılabileceğini ifade etti. Soyer hükümetlerin iklim değişikliğine karşı adım atmaktan daha fazla kaçınamayacaklarını iklim felaketleri nedeniyle ölen her bir canın vebalinin üzerlerinde olduğunu söyledi.

22 Kasım 2013
Etiket; tunç soyer seferihisar, cittaslow sakin şehir, dünya iklim zirvesi, tunç soyer zirve, varşova tunç soyer Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Sakin şehirler İtalya'da buluştu
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
ADNAN MENDERES DEMOKRASİ MÜZESİ'NDE SON RÖTUŞLAR
İZMİR DÜŞÜNCE PLATFORMU
TARİHİ CAMİ, MEYDAN DÜZENLEMESİ KURBANI
MOBBİNG HAFTASI
İletişimciler İzmir'de buluşuyor
İzmir'de voleybol heyecanı
Ege'de Yılın Spor Ödülleri sahiplerini buldu
SİMYA METAL 8. TSYD EGE’DE YILIN SPOR ÖDÜLLERİ
İZVAK'tan üçüncü zirve
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir