1 Ağustos 2021, Pazar Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Yalancı PKK!PKK, geçen hafta çocukların dağa kaçırıldığına ilişkin açıklamalara, “Gönüllü olmayanı tutamayız. Yaş sınırına uymayan herhangi bir kimsenin tarafımızdan savaşa sokulması zaten söz konusu değildir” diye karşılıkta bulunmuştu. Oysa PKK arşivinde olan ve örgüte yakın internet sitelerinde de yayınlanan pek çok fotoğrafta, 18 yaşın altındaki çocuklar dağda, ellerinde otomatik silahlarla, askeri bir nizamda görülüyor.

PKK’lıların çocuklara silah eğitimi ve 3 ay süreyle teorik eğitim verdikleri belirtiliyor.

Diyarbakır’da çocuklarının kaçırıldığını öne süren annelerin başlattığı eylem devam ederken, PKK’nın arşivindeki fotoğraflar ‘çocuklara dağda silah eğitimi’ verilmesinin yıllar öncesine dayandığına işaret ediyor. PKK ise yaş sınırına uymayanların çatışmalardan uzak tutulduğunu iddia ediyor.

2000’li yılların başından itibaren 18 yaşın altındaki çocuklara dağda, PKK’lılar tarafından eğitim verilişini gösteren fotoğraflar, örgüte yakın internet sitelerinde de yayımlanıyor. Örgütün arşivinde olduğu belirtilen, 2003 yılına ait bazı fotoğraflar da bu bilgileri doğruluyor. Yüzlerce fotoğraf karesinde 14-15 yaşındaki çocukların ellerinde otomatik silahlarla askeri eğitim aldıkları görülüyor. Askeri nizamla eğitilen çocuklara 3 ay süreyle teorik eğitim de verildiği belirtiliyor. Bu çocukların belli sürelerle kamplarda eğitildikten sonra dağda düzenlenen törenle tekrar Türkiye sınırları içine getirildiği belirtiliyor.

OSLO MÜZAKERECİSİ DE ORADA

PKK’nın arşivinde de olduğu bildirilen 2003 yılına ait fotoğraflarda, bir isim de öne çıkıyor. MİT heyeti ile PKK yöneticilerinin 2010 yılında Oslo’da yaptığı görüşmeye katılan, örgütün üst düzey yöneticisi, ‘Avareş’ kod isimli Mustafa Karasu’nun da çocuklarla çektirdiği fotoğraflar dikkat çekiyor. Kış aylarında çekildiği görülen fotoğraflarda, karla kaplı dağlık arazide bazıları otomatik silahlı 11 çocukla PKK yöneticisi Mustafa Karasu objektiflere poz veriyor.

CENEVRE ÇAĞRISI’NI İMZALADI

PKK kaynakları, kamplara kimsenin zorla götürülmediğini, kendi isteği ile gelenlerin de çatışmalardan uzak olduğunu söylüyor. PKK, 2013 yılının ekim ayında Cenevre Çağrısı uyarınca, ‘Çocukların Silahlı Çatışmaların Etkilerinden Korunmasına Dair Taahhütname’yi imzaladığını açıklamıştı. Söz konusu sözleşme, tarafların 18 yaşın altındaki çocukları çatışma alanlarının dışında tutmasını öngörüyor. Bu neyin eğitimi? PKK terör örgütü, 2000’lerin başından beri çocuk ve gençlere silah eğitimi veriyor.

Örgütün arşivinde, ellerinde otomatik silahla eğitim yapan 14-15 yaşında çocukları gösteren yüzlerce fotoğraf var. İşte bu fotoğraflar da yüzlercesinden birer örnek. Kız ve erkek çocuklar ellerinde silahla, dağdaki PKK’lılarla objektiflere poz vermiş. Bu tür fotoğraflar terör örgütüne yakın internet sitelerinde de bir çok kez yayınlandı.DHA

05 Haziran 2014
Etiket; pkk kaçırılan çocuklar, cenevre çağrısı Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


PKK'nın Kaçırdığı Çocuk Sayısı 700
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
112 ekibine silahlı tehdit
Şiddeti 7,0
Başörtülü genç kıza saldırı
Vahşet, işkence, taciz, tecavüz
Ölmedi, öldürüldü...
Seri katil Buca'da görüldü
Patron olayım derken, paranızdan olmayın
İzmir'de korsan otoparkçılara hapis istemi
'Medya kriz planı' hazırlanmalı
Direnişten anladıkları masumları öldürmek
"Bunu yapan insan olamaz!"
İzmir'de üniversite bahçesine bomba atıldı
İzmir'de konsomatris operasyonu
O bildiriye imza atan hocaya destek yok
İzmir Metro'da faciadan dönüldü
Buca zabıtasından 'pazar' mesaisi
İzmir'de terör operasyonu
İzmir'de terör operasyonu
İzmir'de askeri araç kaza yaptı, 12 yaralı var
İTO da "kardeşlik" yürüyüşüne katılacak
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir