22 Kasım 2019, Cuma Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

2 saat kazı, 10 saat güçlendirme   İzmir- Manisa karayolu üzerinde, viraj ve rampalarıyla bilinen 580 metre rakımıyla kışın zaman zaman buz pistine dönen Sabuncubeli’nde kazaların önüne geçmek için 2 yıl önce yapımına başlanan tüneller, hızla ilerliyor. 3 yıl sonra hizmete girecek olan tüneller, yoldaki yüzde 8 eğimi yüzde 1.5’a düşürecek, mesafeyi 1 kilometre kısaltacak. Zeminin yumuşak killi yapısı nedeniyle işçiler, 2 saat kazıyor, 10 saat güçlendirme yapıyor.

   İzmir ve Manisa’yı birbirinden ayıran dağlık bölgede keskin virajları ve dik rampalarıyla 'ölüm yolu' olarak bilinen Sabuncubeli, özellikle kış aylarında buzlanma nedeniyle hayati tehlike oluşturuyor. Araçların sabun gibi kaydığı bölge, 4 bin 70 metre uzunluğundaki tünellerle by-pass edilecek. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın geçen hafta yapımını yerinde incelediği tünellerin temeli, 2011 yılının Eylül ayında atıldı. İhaleyi kazanan Koçoğlu İnşaat, tünellerin yapım maliyetini 110 milyon lira olarak belirledi, ancak maliyet şimdiden yüzde 40 oranında arttı. Koçoğlu, yapım süresi de dahil 13 yıl işleteceği tünelleri, süre bitiminde Karayolları Genel Müdürlüğü’ne teslim edecek.

İĞNE İLE TÜNEL KAZMA

   İzmir’den Manisa’ya giderken Beşyol Köyü civarından tünele girecek araçlar, iki şeritli yolda ilerleyecek. Manisa’dan İzmir’e gidenler ise Karakoca Köyü yakınlarından tünele girecek. İzmir’in en uzun tünellerinde yumuşak zemin yapısı nedeniyle günde 1.5 metre, iki tüpte toplam 3 metre kazı yapılıyor. Tüplerden birinde 403, diğerinde 350 metreye gelindi. Kırıcı ile yapılan kazı çalışması 2 saat sürerken 10 saatte güçlendirme gerçekleştiriliyor. Tünel, yeni Avusturya modeli ile kazılıyor. Kırıcı ile delinen tünelden çıkan malzeme kamyonlarla tünel dışına taşınıyor. Kazının ardından destekleme başlıyor. İki kat çelik hasır, 35 santimetre püskürtme beton ve 6 metre boyunda kaya bulonlarla tünelin iç yapısı destekleniyor. 10’u mühendis, 150 kişinin üç vardiya halinde çalıştığı kazılarda, günde 400 metreküp toprak ve taş çıkıyor, bunlar 25 kamyonla taşınıyor. Yüksekliği 6 metre, genişliği 8 metre olacak tünelin Manisa tarafındaki girişinde 156 adet fore kazık çakma çalışmaları tamamlandı, önümüzdeki hafta kazı çalışmalarına başlanacak. Manisa tarafındaki tünelde arazinin suya doygun killi toprak olması nedeniyle suyun tahliyesi için direnaj kanalları oluşturulacak.

KORKU YOLU KEYİF YOLU OLACAK


   Karayolları 2'nci Bölge Müdürü Abdülkadir Uraloğlu, mevcut Sabuncubeli yolundaki eğimin yüzde 8 olduğuna, tüneldeki eğimin ise yüzde 1.5 olacağına dikkat çekerek, rakımın da 580’lerden 370’lere ineceğini vurguladı. Uraloğlu, “Tüneller tamamlandığında, rampasız, virajsız neredeyse dümdüz, standardı yüksek bir yolda seyahat edilecek. Korku yolu, keyif yoluna dönüşecek. Bölge ağır taşıt trafiğinden kurtulacak. İzmir’in en uzun tünelleri olacak. Tüneller sadece İzmir ve Manisa’yı birbirine bağlamayacak. Ülkemizin turizm merkezlerinden Aydın ve Muğla’nın İstanbul ve Avrupa’ya açılan kapısı konumunda da olacak. Ege Bölgesi’nin ekonomisi birleşecek, büyüyecek” dedi.

12 Temmuz 2013
Etiket; sabuncubeli, tünel, izmir, manisa Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


İzmir'de şampiyon Galatasaray
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
47. Folkart TSYD Ege Kupası başlıyor
Folkart TSYD Kupası 6 Ağustosta başlıyor
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri açıklandı
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Yoga dikkat ve odaklanma sağlıyor
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
Aynı iş için üç ihale mi olur
İZBAN 7 yaşında
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Cem Yılmaz Fundamentals
 
Hatasız Kul Olmaz-Tarkan
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir