26 Mayıs 2020, Salı Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Afrika’dan Kayseri’ye organ nakli hikayesiBurkina Faso’dan Kayseri’ye gelen hastaya, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde (ERÜ) böbrek nakli yapıldı.

Batı Afrika’dan Kayseri’ye gelen 2007 yılından beri böbrek yetmezliği olan ve diyalize bağlı olarak yaşayan Kadisso Guiro Gassambe’ye (44) Erciyes Üniversitesi hastanesinde kardeşi Hamidou Gassambe’dan (42) böbrek nakli yapıldı.

"TÜRKLER ÇOK SICAK İNSANLAR’’

Organ nakli olan Kadisso Guiro Gassambe ve böbreğini ablasına veren Hamidou Gassambe ise çok mutlu olduklarını belirterek, “Türkler çok sıcak insanlar. Hastanede görevlilerde çok sıcak ve bize çok yardım ettiler. Ameliyatımız çok iyi geçti moralimiz çok güzel. Herkese çok teşekkür ediyoruz” dediler.

"ORGANLAR TOPRAK OLMASIN’’

Organ Nakli Sorumlusu Prof. Dr. Zeki Yılmaz, “Ülkemizdeki en büyük sorunların başında beyin ölümü gerçekleşen hastalardan yapılan organ başının azlığıdır. Beyin ölümü gerçekleşen hastaların organlarının mutlaka bağışlanması gerekmektedir. Bizler, organlar toprak olmasın, yeni bedenlerde can bulsun istiyoruz” dedi.

BİR İLK

Yurt dışından gelen hastaya yapılan böbrek naklinin yurtiçinde ilk örnek olduğunu belirten Zeki Yılmaz, “Yaklaşık bir hafta önce hastanemizde, yurt dışından gelen hastamıza böbrek nakli yapıldı. Afrika’nın Burkino Faso’dan şehrinden gelen iki kardeş arasında böbrek nakli yapıldı. Hamidou Gassambe, ablası Kadisso Guiro Gassambe’ye böbreğini verdi. Ameliyat gayet başarılı geçti. Hastanemizde yapılan bu nakil yurt içinde ilk örnek teşkil ediyor. Erciyes Üniversitesi Hastanesi, organ nakli konusunda her türlü imkan ve ekipmana sahip bir hastane. Tek eksik yeterli organın temin edilememesi. Organ temin edildiğinde yurtiçinden de, yurtdışından da organ nakli yapabiliriz” ifadelerini kullandı.

’’TÜRKİYE’DE ORGAN BAĞIŞI ÇOK DÜŞÜK’’

Türkiye’de beyin ölümlü hastadan yapılan organ bağışının çok az olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Ülkemizde organ bağışı çok düşük. Her türlü çalışmalara rağmen yeterli organ temin edilemiyor. İspanya’da milyon nüfus başına 30 tane beyin ölümlü hastadan organ nakli düşerken, bu sayı ülkemizde 4’ü geçmiyor. Bu hızla ortalamaya ulaşmamız mümkün değil. Fakat canlıdan organ naklinde dünyada Güney Kore’den sonra ikinci sırada yer alıyoruz. Ama bu bizi sevindirmesin. Bu bir başarı değil çükü beyin ölümlü hastaların organları, nakil edilmek yerine toprakta telef oluyor. Sadece Kayseri’de değil, dünya genelinde organ bağışı yetersiz. 81 ilden sadece 26’sında organ bağışı yapılıyor. Geri kalanında bağış yok, bunun içinde Kayseri’de yok” şeklinde konuştu.

30 Temmuz 2013
Etiket; afrika, kayseri, organ, nakli Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Altınordu ritmini buldu
Altınordu fena çarpıldı
Bu gurur Yorgancılar'ın
Yorgancılar'dan vize çağrısı
Ekonomi yeni hükümeti bekliyor
İki sevindik bir üzüldük
Manisaspor sonunu getiremedi
Küçük Çocuğu Köpekler Parçaladı
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Ağız kokusunu önlemenin kolayı var
Gıda zehirlenmelerine karşı basit tedbirler
Sporu abartmayın
24 saatte sarımsak
İzmirli hemşirenin başarısı
Ergenlik boyu kısa bırakmaz
Sağlık görevlisine saldırı
Benim devletim çok büyük
Aşırı sıcak kalp ritmini bozuyor
Kent Hastanesi'nden kan bağışı
Korku normal doğuma engel
Rastgele gözlük almayın
Bunamanın 9 sebebi
Ruj sahnesi kızdırdı
Tümör konseyleri öncü oldu
En son psikiyatrist duyuyor
Hastalıkların kökü kazınacak
Acil servis çalışanları tehlike altında
Omuz ağrısına tek seansta çözüm
Hemen şımarık demeyin
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir