18 Ekim 2019, Cuma Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Ege Üniversitesinde yurt protestosuEge Üniversitesi’nde bir grup öğrenci kampüs içerisindeki Kredi Yurtlar Kurumu yurdunun bu yıl itibariyle sadece kız öğrencilere tahsisini protesto etti. Kampus içerisine çadırlardan kendilerine yurt kuran öğrenciler, cinsiyet ayrımcılığı yapıldığını iddia ettikleri uygulamanın bir an önce sona erdirilmesini istedi. Öğrencilere, CHP İzmir milletvekilleri Alaattin Yüksel ile Mustafa Moroğlu da destek verdi.

Yeni öğretim yılı itibariyle Bornova’da bulunan Ege Üniversitesi’nin içerisindeki Kredi Yurtlar Kurumu’na ait yurt, kız öğrencilere tahsis edildi. Bugüne kadar yaklaşık 5 bin 600 kız ve erkek öğrencinin bir arada barındığı yurttaki yeni uygulama, tepkiyi de beraberinde getirdi. Başvuruları kayıt altına alınmasına rağmen yurda kabul edilmeyen, kilometrelerce uzaklıktaki İnciraltı Yurdu’na gönderilen erkek öğrencilerin başını çektiği grup, Spor Salonu önünde bulunan alana yaklaşık 20  çadır kurdu.

Uygulamaya yönelik tepkilerini, çadırlardan kendilerine yurt kurarak gösteren erkek öğrencilere, kız arkadaşlarının yanısıra CHP İzmir milletvekilleri Alattin Yüksel ile Mustafa Moroğlu da destek verdi. Çadırların bulunduğu alanın çevresine de Gezi olaylarında çeşitli kentlerde yaşamını yitirenlerin isimlerinin verildiği kütüphane, not havuzu, çay ocağı ve yemek standları da kuruldu.

Çadırların önündeki kaldırımları öğrencilerle birlikte boyayan milletvekillerinden Alattin Yüksel, "AK Parti Hükümeti'nin yurtlarla ilgili yeni uygulaması, karşı devlet projesinin bir parçasıdır. İlçe bazında öğrenciler arasında başlatılan bu ayrım, yakın zamanda kendini dersliklerde de gösterecektir. Kız ve erkek öğrenciler, ayrı ayrı derslerini göreceklerdir. Bir sonraki adımda budur. Atatürk ilkelerinden hızla uzaklaşan AKP hükümetine gençler tepkisiz kalmamıştır. İzin vermeyeceklerini göstermişlerdir. Biz de onların yanındayız” dedi.

Milletvekili Moroğlu ise, yıllardan bu yana öğrencilerin barınma sorunu yaşadığını ifade ederken, "Barınma hakkı da, öğrencilerin kendi yurtlarına yerleştirilmesiyle en güzel şekilde sağlanır. Bu tip laikliğe karşı politikalarla mücadele edenlerin her zaman yanındayız" diye konuştu.

"SÜRGÜNÜ KABUL ETMİYORUZ"

Öğrenciler adına değerlendirmede bulunan Ziraat Fakültesi son sınıf öğrencisi Doğan Başarır ise, şöyle konuştu:

"Bu gerici politika 16 üniversitede uygulanmaktadır ve öğrenciler olarak bunu kabul etmiyoruz. Bornova’daki öğrenci Bornova’da, İnciraltı’nda eğtitim gören öğrenci İnciraltı’ndaki yurtta kalmalıdır. Bornova’daki öğrencinin İnciraltı’nda ne işi var? Tepkimizi göstermek için kendi yurdumuzu çadırlardan kurduk. Ayrı bir yaşam oluşturduk. Gece gündüz burada kalacağız. Üniversite öğrencileri kararlarını kendileri vermelidir. Öğrencileri sürgün etmek kimsenin hakkı değildir."

Öğrenciler, çadırların kurulduğu alanda kızlı, erkekle müzik eşliğinde gün boyu eğlendi.

23 Eylül 2013
Etiket; Ege Üniversitesi yurt, İnciraltı yurdu protesto, Alaattin Yüksel, Mustafa Moroğlu, çadırlı yurt protestosu Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


"Komünist ve ateist öğretmenlerin defterini dürün"
Alaattin Yüksel'den ortak mücadele çağrısı
İzmir Büyükşehir Davası Sürüyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi Davasına Erteleme
Balbay serbest bırakılmalı
Kocaoğlu'nun adaylığına çete davası engel mi?
Turgutlu'da madene hayır mitingi
İzmirli kadınlar yürüdü
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Yoga dikkat ve odaklanma sağlıyor
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
Aynı iş için üç ihale mi olur
İZBAN 7 yaşında
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Cem Yılmaz Fundamentals
 
Hatasız Kul Olmaz-Tarkan
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir