20 Temmuz 2018, Cuma Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Endüstriyel Tarım Rakipsiz Değil 

karlı ve rakipsiz olduğu masaldır”
*Prof. Dr. Özkaya; “Çare doğaya ve çiftçi dâhil insanlara zarar vermeyen agroekolojik esaslara dayalı bir tarım sistemidir. Endüstriyel tarım sisteminin kârlı ve rakipsiz olduğu bir masaldır. Serbest piyasaya dayandığı söylenen bu tarım sistemi aslında şirketlerin güdümünde olan devlet politikaları sayesinde ayakta durmaktadır. Türkiye’de de durum farklı değildir” dedi
İZMİR( Ege Ajans)- Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tayfun Özkaya; “Endüstriyel tarım bildiğiniz gibi kimyasal tarım ilaçları, kimyasal gübreler, yoğun makine ve suyla yapılan tarım sistemidir. Çiftçiler gelirlerinin önemli bir kısmını tarım ilaçlarına vb. girdilere veriyorlar. Ürün fiyatları ise yeterli bir artış göstermiyor ve hatta geriliyor. Kısacası çiftçi bir fiyat makası içinde eziliyor. Bütün bunlara rağmen bu sistem kendini kaçınılmaz olarak konumlandırıyor ve ekolojik bir tarımın kârlı olmayacağı iddia ediliyor” dedi.
ABD’de mısır ve soya nöbetleşmesi ile yapılan endüstriyel tarım uygulaması verilerinin, araştırmacılar tarafından derlendiğini belirten Prof. Dr. Özkaya; “Acre denilen birim arazi başına çiftçi 45 dolar brüt kâr elde ediliyor. Brüt kâr üretim sonunda masraflar görüldükten sonra çiftçinin cebinde kalan para olarak tanımlanabilir. Devletin verdiği 35 dolarlık destek ile çiftçi acre başına 80 dolar net çiftlik geliri elde etmiş görülüyor. Ancak çiftçi toprağı koruma önlemleri almadığından bu tarım sistemi nedeniyle verimi her yıl düşüyor. Bunu telafi etmek için dekara her yıl 25 dolarlık bir toprak amortismanı hesaplamamız lazım. 80 dolardan bunu düşersek aslında çiftçinin eline 55 dolar geçmiş olduğunu hesaplıyoruz. Hesabı bir de toplum açısından yapalım. Bu defa bir başka görülmeyen masrafı da dikkate almak gerekiyor. Bu da bu tarım sisteminin bütün bir çevre ve topluma yaptığı zararlardır. Bunlar içinde kimyasal ilaç ve gübreler nedeniyle yer altı sularına, yeşil alanlara verilen zararlar gibi unsurlar dikkate alınmaktadır. Araştırmacılar bu değeri acre başına 47 dolar olarak hesaplamışlar. Toplum açısından hesabı yaparken 55 dolardan bunu düşeceğiz. Ayrıca devletin yaptığı 35 dolarlık destek de düşülecek, çünkü toplum açısından bu bir gelir değildir. 55 dolardan 47 ve 35 doları düştüğümüzde -27 dolar elde ediyoruz. Yani bu ekonomik etkinliğin topluma olan etkisi 27 dolarlık bir zarar gibi düşünülebilir. Bu hesaba doğal kaynak muhasebesi diyoruz. Şimdi durumu özetlersek yapılan bu üretim etkinliği toprağın aşınmasını çiftçi dikkate almadığı için, etkinliğin topluma yaptığı zarar dikkate alınmadığı için ve devlet de bu etkinliği parasal olarak desteklediği için aslında toprağa ve topluma zararlı olduğu halde kârlı bir etkinlikmiş gibi görülmektedir” diye konuştu.
Prof. Dr. Özkaya; “Çare doğaya ve çiftçi dâhil insanlara zarar vermeyen agroekolojik esaslara dayalı bir tarım sistemidir. Endüstriyel tarım sisteminin kârlı ve rakipsiz olduğu bir masaldır. Serbest piyasaya dayandığı söylenen bu tarım sistemi aslında şirketlerin güdümünde olan devlet politikaları sayesinde ayakta durmaktadır. Türkiye’de de durum farklı değildir” dedi.
ACRE NEDİR?
Acre , Birleşik Krallık, Kanada ve ABD'de kullanılan arazi ölçüsü birimi.
Tarla anlamındaki Latince ager sözcüğünden gelen acre, toprağı sürmek için gerekli öküz sayısına ya da ekim için kullanılacak tohum miktarına dayanan ilkel ölçme tekniklerinden doğdu. Başlangıçta, yaklaşık 201 m boyunda ve 20 m eninde bir arazi şeridi olarak tanımlanan Anglosakson acre sonradan 4,047 metrekare değerinde bir arazi ölçüsü olarak kullanıldı. 

İZMİR( Ege Ajans)-  Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tayfun Özkaya; “Endüstriyel tarım, kimyasal tarım ilaçları, kimyasal gübreler, yoğun makine ve suyla yapılan tarım sistemidir. Çiftçiler gelirlerinin önemli bir kısmını tarım ilaçlarına vb. girdilere veriyorlar. Ürün fiyatları ise yeterli bir artış göstermiyor ve hatta geriliyor. Kısacası çiftçi bir fiyat makası içinde eziliyor. Bütün bunlara rağmen bu sistem kendini kaçınılmaz olarak konumlandırıyor ve ekolojik bir tarımın kârlı olmayacağı iddia ediliyor, bu doğru değil ” dedi.

ABD’de mısır ve soya nöbetleşmesi ile yapılan endüstriyel tarım uygulaması verilerinin, araştırmacılar tarafından derlendiğini belirten Prof. Dr. Özkaya şu bilgileri verdi:

“Acre denilen birim arazi başına çiftçi 45 dolar brüt kâr elde ediliyor. Brüt kâr üretim sonunda masraflar görüldükten sonra çiftçinin cebinde kalan para olarak tanımlanabilir. Devletin verdiği 35 dolarlık destek ile çiftçi acre başına 80 dolar net çiftlik geliri elde etmiş görülüyor. Ancak çiftçi toprağı koruma önlemleri almadığından bu tarım sistemi nedeniyle verimi her yıl düşüyor.

Bunu telafi etmek için dekara her yıl 25 dolarlık bir toprak amortismanı hesaplamamız lazım. 80 dolardan bunu düşersek aslında çiftçinin eline 55 dolar geçmiş olduğunu hesaplıyoruz. Hesabı bir de toplum açısından yapalım. Bu defa bir başka görülmeyen masrafı da dikkate almak gerekiyor. Bu da bu tarım sisteminin bütün bir çevre ve topluma yaptığı zararlardır. Bunlar içinde kimyasal ilaç ve gübreler nedeniyle yer altı sularına, yeşil alanlara verilen zararlar gibi unsurlar dikkate alınmaktadır. Araştırmacılar bu değeri acre başına 47 dolar olarak hesaplamışlar.

Toplum açısından hesabı yaparken 55 dolardan bunu düşeceğiz. Ayrıca devletin yaptığı 35 dolarlık destek de düşülecek, çünkü toplum açısından bu bir gelir değildir. 55 dolardan 47 ve 35 doları düştüğümüzde -27 dolar elde ediyoruz. Yani bu ekonomik etkinliğin topluma olan etkisi 27 dolarlık bir zarar gibi düşünülebilir. Bu hesaba doğal kaynak muhasebesi diyoruz. Şimdi durumu özetlersek yapılan bu üretim etkinliği toprağın aşınmasını çiftçi dikkate almadığı için, etkinliğin topluma yaptığı zarar dikkate alınmadığı için ve devlet de bu etkinliği parasal olarak desteklediği için aslında toprağa ve topluma zararlı olduğu halde kârlı bir etkinlikmiş gibi görülmektedir” 

Çare doğaya ve çiftçi dâhil insanlara zarar vermeyen agroekolojik esaslara dayalı bir tarım sistemidir. Endüstriyel tarım sisteminin kârlı ve rakipsiz olduğu bir masaldır. Serbest piyasaya dayandığı söylenen bu tarım sistemi aslında şirketlerin güdümünde olan devlet politikaları sayesinde ayakta durmaktadır. Türkiye’de de durum farklı değildir.”


ACRE NEDİR?


Acre , Birleşik Krallık, Kanada ve ABD'de kullanılan arazi ölçüsü birimi.Tarla anlamındaki Latince ager sözcüğünden gelen acre, toprağı sürmek için gerekli öküz sayısına ya da ekim için kullanılacak tohum miktarına dayanan ilkel ölçme tekniklerinden doğdu. Başlangıçta, yaklaşık 201 m boyunda ve 20 m eninde bir arazi şeridi olarak tanımlanan Anglosakson acre sonradan 4,047 metrekare değerinde bir arazi ölçüsü olarak kullanıldı. 

 

21 Nisan 2014
Etiket; ecre tarım, tayfun özkaya, endüstriyel tarım Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Atıklar oyuncağa dönüştü
Türk balıkları Balkanlara yüzecek
İZBAN'da kart krizi
Ege Bölgesi yağmur ile serinleyecek
1 yılda 300 kilo aldı
Bayramda hava nasıl olacak?
Seferihisar, yüzen güneş enerji santrali kuracak
Ege'de balıkçılar 'vira bismillah' dedi
Buca trafiğine can suyu
Karşıyaka'ya 35,5 uygulama
Doğal Yaşam'da serinleme vakti
Havzaya bir arıtma daha
İzmir'de korkutan deprem
Büyükşehir'den çamur mucizesi
İzmirlilere İZBAN sorgusu
Urla 'sanat' kokuyor
İzmir için sağanak uyarısı
Ayayorgi'ye dokunmayın!
Karşıyaka'da ücretsiz internet dönemi
Harmandalı'da korkutan yangın
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir