22 Haziran 2018, Cuma Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Greenpeace için kampanya tasarladılariversiteliler  Greenpeace için kampanya tasarladı

Nükleerin alternatifi yenilenebilir enerji

Greenpeace-üniversite işbirliği

 Temiz ve yeşil enerji olarak adlandırılan yenilenebilir enerji kaynaklarının yaygınlaştırılmasını amaçlayan Yaşar Üniversitesi öğrencileri, Greenpeace için reklam projeleri geliştirdi. Dünya çapında gerçekleştirdiği faaliyetlerle tanınan çevreci sivil toplum kuruluşu Greenpeace(Yeşil Barış)  yetkililerine projelerini sunan öğrenciler, hem yaratıcı hem mizahi sloganlar, internet sitesi, afiş ve reklam filmleriyle nükleer enerjinin alternatifi olan yenilenebilir enerji kaynaklarına dikkat çekmeyi amaçladı.

 Türkiye’nin cari açığın çok büyük kısmının enerji ithalatından kaynaklanması, alternatif enerji kullanımını zorunlu hale getirdi. Türkiye, artan enerji ihtiyacını karşılamak için yeni arayışlar içine girerken Yaşar Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü öğrencileri, ülkemizde kurulması planlanan nükleer santrallerin alternatifi olabilecek yenilebilir ve temiz enerjiye dikkat çekmek için reklam projeleri hazırladı.

 VATANDAŞLAR YENİLENEBİLİR ENERJİYİ BİLMİYOR

Yenilenebilir enerji kaynakları konusunda bilinçlendirme ve farkındalık yaratmak için harekete geçtiklerini belirten Yaşarlı öğrenciler, gerçekleştirdikleri anket çalışmalarında vatandaşların yenilenebilir enerjinin içeriği, maliyeti ve ülke ekonomisine katkısı hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıklarını tespit ettiklerini söyledi. Yrd. Doç. Dr. Ayda Sabuncuoğlu, Yrd. Doç. Dr. Ebru Gökaliler ve Araştırma Görevlisi Göker Gülay danışmanlığında hazırlanan; Türkiye’de yenilenebilir enerjiye olumlu bakışı pekiştirmenin temel alındığı projelerde, mizah öğesi kullanılarak hazırlanan “Yeşil Lazım mı Abi”, “Yeşil Artık Yasal” ve “Yeni Nesil Çok Bozuldu” sloganlarıyla nükleer enerjinin yol açabileceği sorunlar ve temiz enerjinin faydaları anlatılmaya çalışıldı.

YEŞİL LAZIM MI

 Greenpeace’in yeni çalışmalarına fikir oluşturmak amacıyla çekilen “Yeşil lazım mı” sloganlı viral reklam filminde ise nükleer atık satmaya çalışan, başarılı olamayınca temiz enerji kaynaklarına yönelen bir kişinin başından geçen öykü anlatıldı. Öğrenciler, “Yeni nesil çok bozuldu” sloganlı kampanya ile de geçmişte yaşanan nükleer kazalarına ve bunların yarattığı sağlık problemlerine dikkat çekmek istedi.

 GREENPEACE’E DESTEK VERMEK İSTEDİK

Türkiye’nin rüzgar, güneş ve jeotermal gibi alternatif enerji kaynaklarını kullanarak enerji ihtiyacını karşılayabileceğine dikkat çekmek istediklerini belirten Yaşar Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayda Sabuncuoğlu, “Türkiye sahip olduğu temiz enerji kaynaklarını doğru ve verimli kullanabilirse nükleer santrallerden elde edilebilecek enerjinin çok daha fazlasını çevreye zarar vermeden üretebilir. Güneş enerjisinde rekorlar kıran ve bazı dönemlerde birkaç nükleer santralin üretim potansiyelinden daha fazla enerjiyi bu yolla karşılayan Almanya’nın, bütün yenilenebilir kaynakları dahil edildiğinde üretim kaynaklarının yüzde 25’ini yenilenebilir enerji kaynakları oluşturuyor. Türkiye, Almanya’ya göre, potansiyeli çok daha yüksek bir ülke. Öğrencilerimizle kamuoyunun dikkatini bu konuya çekmek ve bilinçlendirme çalışması yapmak için bu yöntemi izledik” dedi.

 TÜRKİYE’NİN ALTERNATİF ENERJİ POTANSİYELİ:

 RÜZGARLA 2 KATINI ÜRETEBİLİRİZ

OECD (Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü) kaynaklarına göre, Türkiye, yılda tüketilen elektriğin en az iki mislini rüzgardan elde etme potansiyeline sahip. Ancak bu potansiyelin yalnızca yüzde 3’ü değerlendirilmekte. Ayrıca rüzgar türbinleri, fosil yakıt ve nükleer santrallerine kıyasla işletme maliyetinin sıfır olması açısından daha ekonomik bir üretim yapabiliyor.

 GÜNEŞİN BÜYÜK GÜCÜ

Güneş enerjisi modüllerinin küçük ölçekli üretimlerde kurulum maliyeti 6 bin – 7 bin 500 Euro civarında, daha büyük megawatt üretimlerde ise 3 bin Euro dolaylarında. Ancak bu sistemden kesintisiz 20 yıl enerji elde edileceği göz önüne alınırsa, maliyetlerin büyük olmadığı görülüyor. Ayrıca güneş enerjisi santralleri, günde 1 kilowatt saat’lik enerji üreten bir santralin tam 5 katı büyüklüğünde enerji üretme potansiyeline sahip.

 YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAĞI VE ELEKTRİK ÜRETİM POTANSİYELİ

 -Jeotermal (31 bin 500 megawatt saat)

 -Rüzgar (48 bin megawatt saat)

 -Hidrolik (140 bin megawatt saat)

 

18 Şubat 2015
Etiket; yaşar üniversitesi greenpeace Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Atıklar oyuncağa dönüştü
Türk balıkları Balkanlara yüzecek
İZBAN'da kart krizi
Ege Bölgesi yağmur ile serinleyecek
1 yılda 300 kilo aldı
Bayramda hava nasıl olacak?
Seferihisar, yüzen güneş enerji santrali kuracak
Ege'de balıkçılar 'vira bismillah' dedi
Buca trafiğine can suyu
Karşıyaka'ya 35,5 uygulama
Doğal Yaşam'da serinleme vakti
Havzaya bir arıtma daha
İzmir'de korkutan deprem
Büyükşehir'den çamur mucizesi
İzmirlilere İZBAN sorgusu
Urla 'sanat' kokuyor
İzmir için sağanak uyarısı
Ayayorgi'ye dokunmayın!
Karşıyaka'da ücretsiz internet dönemi
Harmandalı'da korkutan yangın
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir