28 Şubat 2020, Cuma Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Horozgediği köylülerinden eylemAliağa'da, bir enerji firması tarafından termik santrale götürülecek yüksek gerilim hattının Horozgediği Köyü’nün üstünden geçirilmek istenmesine karşı vatandaşlar yeni bir eylem yaptı.

Aliağa Hükümet Konağı önünde toplanan köy halkı, termik santral yapımının önemli olduğunu, ancak insan sağlığının bundan da önemli olduğunu belirtti. Kadınların ve çocukların çoğunlukta olduğu eyleme, çeşitli sivil toplum örgütleri, siyasi parti temsilcileri, Aliağa köy ve mahalle muhtarları katılırken, Horozgediği Köyü Muhtarı Halit Çetin’in katılmaması dikkat çekti.

Hükümet Konağı önünde pankartlar açan ve sloganlar atan köy halkı yaptıkları basın açıklamasında, toplanma nedenlerinin köylerinin üzerinden geçirilmek istenen yüksek gerilim hattına karşı direnişlerini sürdürmek olduğunu kaydetti.

Basın açıklamasında vatandaşların kendi topraklarında yaşlanmak istedikleri belirtilerek, "Kendi topraklarımızda yaşama hakkımızı kimse elimizden alamaz. Buna kimsenin hakkı yoktur. Biz yüksek gerilim hattının köyümüzün üzerinden geçmemesi için elimizden gelen bütün imkanları kullanacağız ve buna kararlıyız. Şu anda sesimizi duyan herkesin de desteklerini bekliyoruz. Bölgemiz sanayi bölgesi. Zaten yeterince yaşam alanımız yok oldu. Son zamanlarda yeterince insan kanser olarak vefat etti. Biz yakınlarımızın ve kendimizin sonunun böyle olmasını istemiyoruz. Bizler köyümüzde yaşamak istiyoruz. Fakat kanser, lösemi ya da kısırlık gibi hastalıklarla değil, sağlıklı bir şekilde yaşamak istiyoruz. Dünyaya sağlıklı bireyler getirmek istiyoruz. Köyümüze yüksek gerilim hattı çekerek bu hakkı elimizden alamazsınız" denildi. Termik santral kurulmasının bölgenin sanayisi açısından önemli yatırım olduğu kaydedilen açıklamada, "Fakat hiçbir yatırım hiçbir kazanç insan sağlığından önemli değildir. Termik Santral kurulması için, yüksek gerilim hattının köyümüzün üzerinden geçmesi için ön ayak olan herkes bu kadar insanın sağlığı ile oynamış ve onların yaşama hakkını hiçe saymıştır. Biz bunu kabul etmiyoruz. Geçmişimizi geleceğimize taşımak, ülkemize faydalı birer bireyler olmak, yetiştirmek istiyoruz. İnsan sağlığı bu kadar basit değildir, paraya değiştirilemez" denildi.

Yürütmeyi durdurma kararı çıkana kadar eylemelerin devam edeceği belirtilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi: "Bu kadar insanın bir araya gelmesini, aynı görüşte olmasını hiçe sayamazsınız. İnsanların görüşlerine, isteklerine saygılı olunuz. Bu termik santralin kurulmasını durdurun. Kesinlikle izin vermiyoruz. Yaşam alanlarımızın yok edilmesine göz yumamayız. Bu elektrik dileklerinin kurulması durana kadar direnişimiz ve bu toplantılarımız devam edecektir. Kendi topraklarımızda yaşama hakkımızı elimizden almayın." Vatandaşlar basın açıklamasının okunmasının ardından bir süre dağa slogan attı. Eylem olaysız sona erdi.

12 Haziran 2013
Etiket; aliağa, horozgediği, termik, santral, eylem Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Fransa'da kaygı veren eylemler
YGS öncesi altın kurallar
Bitki çayları o kadar da masum olmayabilir
Aliağa Briç Turnuvası ilgi gördü
Aliağa şehidine ağladı
Ustalardan oyunculuk öğrenecekler
Sahil bölgelerine serin yolculuk
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Ege'de Yılın Spor Ödülleri sahiplerini buldu
SİMYA METAL 8. TSYD EGE’DE YILIN SPOR ÖDÜLLERİ
İZVAK'tan üçüncü zirve
Yoga dikkat ve odaklanma sağlıyor
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Çırpınırdın Karadeniz
 
Senfonik Sakarya Türküsü
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir