21 Şubat 2020, Cuma Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

İzmir Adliyesinin 2013 bilançosu, cinsel istismar ilk sıradaİzmir Adliyesi'nde 2013 yılında, ağır ceza, asliye ceza, sulh ceza, çocuk ağır ceza ve çocuk mahkemesi, fikri sinai haklar ceza mahkemeleri ile asliye hukuk, sulh hukuk, asliye ticaret, iş ve aile mahkemelerinde toplam 181 bin 170 davaya bakıldı.

Ağır ceza mahkemelerindeki davalarda 'cinsel istismar' suçu ilk sırada yer aldı. İzmir Adliyesi’ndeki mahkemelerde geçen yıl toplam 119 bin 500 yeni dava açılırken, 110 bin 890 dosya karara bağlandı, 2014 yılına 70 bin 280 dava devretti. Böylece 2013 yılında uzlaştırma bürosu tarafından dava açılmadan uzlaşmayla sonuçlanan dosyalar sayesinde, 210 bin 383 davanın görüldüğü 2012 yılına nazaran dava sayısında azalma olduğu görüldü.

Ağır ceza mahkemelerinde açılan davaların başını 'cinsel istismar' ve 'dolandırıcılık' suçları çekerken, bunun dışında en çok 'uyuşturcu ticareti', 'yağma', 'yaralama' ve 'cinayet' davaları göze çarptı. Asliye ceza mahkemelerinde 'hırsızlık', 'vergi suçları', 'sahtecilik', 'uyuşturucu kullanma' ve 'kasten yaralama', sulh ceza mahkemelerinde 'cinsel taciz', 'tehdit', 'hakaret' ve 'alkollü araç kullanma', çocuk ağır ceza mahkemelerinde 'adam öldürme', 'yağma', aile mahkemesinde 'boşanma', 'babalık' ve 'nafaka', asliye hukuk mahkemelerinde 'tazminat' ve 'kamulaştırma', sulh hukuk mahkemelerinde 'veraset', 'izale-i şuyu' ve 'rücuen tazminat' davaları ilk sırayı aldı. Ağır ceza, asliye ceza, sulh ceza, çocuk ağır ceza ve çocuk mahkemeleri ile fikri ve sınai haklar mahkemelerinde toplam 87 bin 350 davaya bakıldı. Geçen yıl ceza mahkemelerinde toplam 58 bin 200 yeni dava açılırken, bu yıla devreden dava sayısı 29 bin 652 oldu.

İzmir Adliyesi’nde biri TMK 10. maddesiyle görevli 12 ayrı ağır ceza mahkemesinde geçen yıl toplam 9 bin 600 dava görülürken, bir önceki yıldan devirlerle birlikte her mahkeme 800'er davaya baktı. Ağır ceza mahkemelerinde görülen davaların başını 'cinsel istismar', 'dolandırıcılık', 'yağma', 'uyuşturucu', 'sahtecilik', 'adam öldürme', 'sahte çek', 'yankesicilik' ve 'hırsızlık' davaları çekti.

İkisi çocuk ağır ceza olmak üzere toplam 7 çocuk mahkemesinde 2012 yılında 5 bin 250 davaya bakıldı. Çocuk mahkemelerinde 3 bin 500 yeni dava açılırken, 3 bin 570 dosya da bu yıla devretti. Bu davaların başında 'hırsızlık', 'yan kesicilik', 'yağma', 'adam öldürme' yer aldı. Toplam sayısı 21 olan asliye ceza mahkemelerinde görülen davaların başında 'hırsızlık', 'vergi suçları', 'sahtecilik', 'uyuşturucu kullanma' ve 'kasten yaralama' geldi.

Bir önceki yıldan devreden davalarla birlikte her mahkeme yılda ortalama bin 600'er dosyaya bakmak zorunda kaldı. Toplam 21 bin dosyaya karar çıkarken, 12 bin 600 dava bu yıla kaldı. 22 sulh ceza mahkemesinde ise toplam 27 bin 500 yeni dava açılırken, önceki yıldan gelen devirlerle birlikte toplam 37 bin 400 dava görüldü.

Her mahkeme yaklaşık bin 700'er dosyaya bakmak zorunda kaldı. Toplam 28 bin 600 dosya karara bağlandı, 8 bin 800 dosya bu yıla devretti. 17 aile mahkemesinde ise 17 bin yeni dava açılırken, devredenlerle birlikte toplam 23 bin davaya bakıldı.

16 bin 150 dosyanın karara bağlandığı geçen yıldan bu yıla 6 bin 850 dava devretti. Bu davaların ilk sırasında boşanma, babalık ve nafaka yer aldı. İzmir Barosu Başkan Yardımcısı Ercan Demir, davaların azalmasına en büyük etken olarak, adli suçlardaki cezaların arttırılması gösterdi.

03 Ocak 2014
Etiket; izmir adliyesi davalar, izmir 2013 adliye, izmir adliye raporu, izmir mahkemeler Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
SİMYA METAL 8. TSYD EGE’DE YILIN SPOR ÖDÜLLERİ
İZVAK'tan üçüncü zirve
Yoga dikkat ve odaklanma sağlıyor
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Çırpınırdın Karadeniz
 
Senfonik Sakarya Türküsü
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir