15 Ekim 2019, Salı Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

İzmir Avrupalı Türkleri bekliyorİzmir Üniversiteler Platformu tarafından düzenlenen “Uluslararası Marka Kent: İzmir Çalıştayı” İzmir Ticaret Odası’nda gerçekleştirilen açılış töreni ile başladı. Törene Avrupa Türk İşadamları ve Sanayicileri Derneği Başkanı Prof. Dr. Recep Keskin, Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Barkan, Hizmet Gönüllüleri Konfederasyonu Genel Başkanı Nezaket Emine Atasoy, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Akın Kazançoğlu, Türk Alman Sanayici İş Adamları Ticaret Odası Vekili Hayati Önel, EXPO 2020 Genel Sekreterliği İletişim Koordinatörü Nazlı Kayı katıldı.

EXPO 2020 adaylık sürecinde işbirliği gerçekleştirmek ve üniversiteler kenti İzmir’in eğitimde uluslararasılaşma girişimlerine destek oluşturmak amacıyla düzenlenen çalıştayın açılış konuşmasını Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Barkan gerçekleştirdi. Etkinliğin iletişim çalışmaları da Yaşar Üniversitesi Medya İlişkileri Koordinatörlüğü tarafından yapıldı.

Küresel ekonomik krizin batı eğitim dünyasına yansımalarını ele alan Prof. Dr. Murat Barkan beyin göçünün yönünün tersine döndüğüne dikkat çekti. Barkan, “Küresel ekonomik kriz batılı bilim arzını açığa çıkartıyor. Bütçe kısıntıları nitelikli bilim insanlarını işsiz bırakıyor. Böylece bütçe kısıntıları nedeniyle kariyeri tehlikeye düşen Avrupa ve Amerikan üniversitelerin bilim insanları başka coğrafyalara yöneliyor” dedi.

 Türk üniversitelerinin çekim gücünden İzmir üniversitelerinin de faydalanabileceğini belirten İzmir Üniversiteler Platformu yetkilileri de, “Bir ‘Uluslararası Üniversiteler Kenti’ oluyoruz. Uluslararası ölçekte bilim ve teknoloji arenasına dönüşüyoruz. Kent ölçeğinde yerel yönetim, sivil toplum ve orta öğretim kurumları ile işbirliği yoğunlaşıyor. İzmir Üniversiteler Platformu, kent üniversiteleri için bir ayrıcalık halini alıyor. İzmir, sayı ve kalitesi yükselen entelektüel sermayesi ile yüksek öğrenim için yatırım yapılabilir bir kent kimliği oluyor. Yaşanan tüm gelişmeler İzmir’in eğitimde uluslararasılaşma girişimlerine büyük destek oluşturacaktır” diye konuştular.

ÇALIŞTAY'IN AMACI

Çalıştaya İzmir Üniversiteleri Platformu’na üye Yaşar , Ege, Dokuz Eylül, İzmir Ekonomi, İzmir, Gediz, Şifa, Kâtip Çelebi üniversiteleri ile İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü katkı sağlıyor. Çalıştayda ele alınacak başlıca konular şöyle:

-Öncelik Almanya’da olmak üzere Avrupa’da yaşayan ve yükseköğrenim çağındaki 2’inci ve 3’üncü kuşak Türk varlığının eğitimi ile ilgili sorun ve beklentilerini tartışmak.

- Bu gençlerin İzmir’deki üniversiteleri hakkında bilgilendirilmelerini sağlamak.

-Almanya ve Avrupa’daki yükseköğrenim çağ nüfusuna yönelik olarak bilgilendirme ve tanıtım çabalarında işbirliği sağlamak.

-Almanya’dan başlamak üzere Avrupa ölçeğinde ‘ortak tanıtım projeleri’ oluşturarak bunları uygulama yöntemlerini görüşmek.

 “Uluslararası Marka Kent:İzmir Çalıştayı’nın” ardından, 2013 yılı Haziran ayı içerisinde Almanya-Köln’de Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın liderliğinde, İzmir Üniversiteleri Platformu’na üye üniversitelerin yanı sıra Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın yönlendireceği en çok on Türk üniversitesinin katılımıyla bir eğitim fuarı düzenlenmesi planlanıyor.

20 Mayıs 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Yoga dikkat ve odaklanma sağlıyor
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
Aynı iş için üç ihale mi olur
İZBAN 7 yaşında
 
+ Çok okunan haberler
Yoga dikkat ve odaklanma sağlıyor

WEB TV Tüm videolar
Cem Yılmaz Fundamentals
 
Hatasız Kul Olmaz-Tarkan
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir