3 Haziran 2020, Çarşamba Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

İzmir Büyükşehir Davası'nda suçlama 'şekil' değiştirdiİzmir 7'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun da yargılandığı davada önemli bir gelişme yaşandı.

Savcı, katlı otopark ihalesi, 60 saniyelik İZBAN tanıtım filmi, seçim bürosuna gönderilen sandviçler başta olmak üzere Başkan Kocaoğlu dahil sanıkların 'ihaleye fesat karıştırma suçu' değil, 'görevi kötüye kullanma' suçlamasından yargılanmasını, ihalelerle ilgili yeni bilirkişi raporu alınmasını istedi. Dava 2 Aralık 2014'e ertelendi.

Başkan Aziz Kocaoğlu'nu Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla ve Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina yalnız bırakmadı. Duruşmaya hiçbir CHP milletvekilinin gelmemesi dikkat çekti.

Yargılananlar arasında bulunmasına karşın İzmir Enternasyonal Fuarı'nın açıldığı gün yaşanan tercüme krizi nedeniyle, Kocaoğlu'nun isteği üzerine İZFAŞ Genel Müdürlüğü'nden istifa eden Mehmet Şakir Örs duruşmaya gelmedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile 129 kişinin yargılandığı özel yetkili İzmir 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlayan, daha sonra İzmir 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ne geçen Büyükşehir davasının duruşması bugün yapıldı. İlk iddianamede çete suçları kapsamında ihaleye fesat karıştırma suçlarından yapılan ve Başkan Kocaoğlu için toplam 397 yıl hapis isteminde bulunulan davada bugün ilginç gelişmeler yaşandı.

'GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA'

Duruşmada ilk olarak Mahkeme Savcısı Berkant Karakaya mütalaasını okudu. Karakaya, 8 maddeden oluşan mütalasında pek çok suç için yaptıkları değerlendirmede ihaleye fesat karıştırma değil görevi kötüye kullanma suçu işlendiğini düşündüklerini belirtti. Ayrıca, sanıkların ısrarla tüm ihalelerle ilgili 2886 sayılı yasa ile 4737 sayılı yasanın karıştırıldığını, bu nedenle yeniden bilirkişi raporu alınması isteğiyle ilgili, yeniden bilirkişi raporu alınması ve kamu zararı olup olmadığına bakılmasını gerektiğini söyledi. Savcı, Çankaya katlı otopark ihalesiyle ilgili ihaleye fesat karıştırma suçu oluşmadığını, çünkü ihalenin Büyükşehir Belediyesi'ne bırakılmadığını, iptal edildiğini belirtti. Bu nedenle olayda ancak görevi kötüye kullanma suçu unsurlarının tartışılabileceğini belirten Savcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu başta olmak üzere ilgili bürokratların ihaleye fesat suçundan beraatlerine karar verilmesini, ancak aynı kişilerle ilgili TCK 257/1 maddesine görevi kötüye kullanma suçundan cezalandırılmaları ihtimali nedeniyle ek savunma alınmasına talep etti.

İSTENEN CEZALAR DÜŞECEK

Savcı Karakaya, sanık avukatlarının görevsizlik taleplerine ilişkin verdiği yanıtta ise, özel yetkili mahkemelerin ve savcıların operasyon yapmasına neden olan CMK 250 maddesinin yasal düzenleme ile kaldırılsa bile, yargılama sürecinin başladığı gibi devam edeceğini vurguladı. Karakaya, görevsizlik kararı istemediklerinin de altını çizdi. Savcı Karakaya'nın görevi kötüye kullanmayla ilgili mütalası kabul edilirse, ihalelere fesat karıştırmayla ilgili istenen ceza oranları düşecek.

2 ARALIK'A ERTELENDİ

Duruşmaya verilen 30 dakika aradan sonra Mahkeme Başkan Menderes Yılmaz ara kararı açıkladı. Yılmaz, mevcut dinleme kayıtları ve tapelerin yok sayılması talebinin reddedildiğini açıkladı. Görevsizlik talebinin de reddedildiğini belirten Yılmaz "Diğer taleplerle iglili 2 Aralık günü yapılacak duruşmada kara verilecektir" dedi.

KOCAOĞLU: İKİ SUÇUN DA OLDUĞUNA İNANMIYORUZ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, duruşma çıkışında yaptığı açıklamada şöyle dedi: "Savcının yaptığı değerlendirmenin mahkeme heyeti tarafından karara bağlanmasını bekleyeceğiz. Mahkemeden çıkacak kesin sonucu bekliyoruz. Savcının 'İhalelerde fesat yok, görevi kötüye kullanmak var' değerlendirmesi oldu. Biz hem ihaleye fesat, hem de görevi kötüye kullanmak suçunun olduğuna inanmıyoruz. Kesin kararı bekleyeceğiz."

02 Eylül 2014
Etiket; mahkeme, izmir büyükşehir belediyesi, aziz kocaoğlu, yargılama, görevi kötüye kullanma, haberegeli, haberegeli.com Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Çeşme'ye 250 milyon lira
İzmir'in suyunda tehlike yok
İzmir-Gdansk rekabeti
Karşıyaka'da tramvaylı günler
Altın kız madalyasıyla geldi
Kocaoğlu'ndan önemli açıklamalar
Kavimler göçü olabilir
Tarım Fuarı kapılarını açtı
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Ege'de Yılın Spor Ödülleri sahiplerini buldu
SİMYA METAL 8. TSYD EGE’DE YILIN SPOR ÖDÜLLERİ
İZVAK'tan üçüncü zirve
Yoga dikkat ve odaklanma sağlıyor
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir