23 Ekim 2019, Çarşamba Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

İzmir ile Xiamen arasında 'iyi niyet protokolü' imzalandıİzmir ile Çin'in Xiamen kenti arasındaki ilişki, iki şehrin kardeş şehir protokolü imzalamasına doğru ilerliyor.

8-11 Eylül tarihleri arasında Xiamen'de düzenlenen Çin Doğrudan Yatırım ve Ticaret Fuarı'na katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Xiamen Belediye Başkanı LIU Keqing ile "İyi niyet protokolü" imzaladı.

Xiamen'de "İyi niyet protokolü" imza töreninde konuşan Xiamen Belediye Başkanı LIU Keqing, Xiamen'i ziyaret eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve İzmirli oda başkanlarının Xiamen'in uluslararası itibarını arttırdığını söyledi.

Xiamen'in göç ve özel ticari bölge olduğunu, bu nedenle son 30 yılda büyük gelişim gösterdiğini kaydeden Keqing, Xiamen'in Gayri Safi Milli Hasılasının son 30 yılda ortalama yüzde 17 artış gösterdiğini vurguladı. Xiamen ile İzmir'in çok ortak yönü olduğuna dikkat çeken İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir'in de Xiamen kenti gibi deniz, liman ve ticaret kenti olduğunu, İzmir'de petrokimyadan demir-çeliğe, tekstilden mermere, gıdadan otomotiv yan sanayine kadar çok sayıda sektörün gelişmiş olduğunu belirtti.

Dünya'nın en önemli 3 mermer fuarından bir tanesinin İzmir'de, bir diğerinin ise Xiamen'de düzenlendiğini söyleyen Kocaoğlu, "Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı'nda Türkiye'ye ayrılan stant Türk ihracatçılarına yetmiyor. Bu alanın arttırılmasını istiyoruz. İzmir'de mermer fuarının da düzenleneceği 93 bin metrekarelik yeni bir fuar alanı yapıyoruz. Xiamenli doğaltaş firmalarını İzmir Marble Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı'na bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Kardeş şehir protokolünü imzalamak için 2015 yılında İzmir'i ziyaret etmek için çaba göstereceğini dile getiren Xiamen Belediye Başkanı LIU Keqing, Xiamen Fuar alanını 2016 yılında 40 bin metrekare büyüteceklerini, Türk doğaltaş sektörüne o zaman istediği kadar stant alanı verebileceklerini, 2015 yılında düzenlenecek Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı'nda Türkiye'ye ayrılan stant alanını büyütmek için çaba gösterecekleri sözünü verdi.

Xiamen'in dünyanın değişik ülkelerinde 18 ülke ile kardeş şehir anlaşması olduğunu belirten Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, İzmir ile Xiamen arasında kardeş ticaret anlaşmasının yapılmasının iki şehir arasında işbirliğine ve ihracata olumlu katkı sağlayacağını kaydetti.

Konuşmalardan sonra İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Xiamen Belediye Başkanı LIU Keqipg, İzmir ile Xiamen arasında iyi niyet protokolü imzaladı.

10 Eylül 2014
Etiket; izmir, çin, xiamen, kardeş şehir, iyi niyet protokolü, aziz kocaoğlu, haberegeli, haberegeli.com Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


İzmir'de şampiyon Galatasaray
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
47. Folkart TSYD Ege Kupası başlıyor
Folkart TSYD Kupası 6 Ağustosta başlıyor
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri açıklandı
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Yoga dikkat ve odaklanma sağlıyor
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
Aynı iş için üç ihale mi olur
İZBAN 7 yaşında
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Cem Yılmaz Fundamentals
 
Hatasız Kul Olmaz-Tarkan
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir