6 Mart 2021, Cumartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

İzmir İnsan Hakları Kurulu olağanüstü toplandıİzmir Valiliği İl İnsan Hakları Kurulu, kent genelindeki eylemler sonrasında gelişen olaylar nedeniyle hizmet verdiği 2000 yılından bu yana ilk kez olağanüstü toplandı.

Toplantı sonrasında İzmir Valisi Mustafa Toprak ile görüşen kurul üyeleri, kamuoyunda tepkilere neden olan eli sopalı sivillerle ilgili gerekli işlemlerin yapılmasını talep etti. Vali Toprak ise sopalı siviller için İçişleri Bakanlığı’ndan müfettiş istediğini, böyle bir olayı kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyledi.

GÖZALTI BİRİMLERİ TAKİBE ALINDI

İnsan Hakları Kurulu önceki akşam Vali Toprak ile görüşmesinin ardından Saat Kulesi önünde basın açıklaması yaptı. Kurul adına açıklamalarda bulunan Avukat Zeynep Sedef Özdoğan, "İnsan Hakları İl Kurulu olarak görevimiz yalnız hak ihlallerini tespit edip gidermeye çalışmak değil, temel insan hak ve özgürlüklerinin kullanılması önündeki engellerin kaldırılmasına çaba sarf etmektir" dedi.

Düşünce özgürlüğünün demokratik toplumların temel belirleyicisi olduğunu ifade eden Özdoğan, "İzmir’de yaşanan olaylar görsel ve yazılı basın organlarına yansıdığı şekilde, toplantı ve gösteri hakkını kullanan vatandaşın suç işlemesi söz konusu ise gözaltına almak ve kanuni işlemi yapmak yerine orantısız güç ve şiddet kullanıldığı gözlenmiştir. Ayrıca, insan sağlığını tehdit eder boyutta gaz kullanıldığı, toplumsal olaylarda resmi kıyafetli polis ekiplerinin arkasında elinde sopa ve demir çubuklar bulunan sivil giyimli kişilerin olduğu, bu kişilerin olaylara aktif olarak katıldıkları gözlenmiştir. Bu nedenle kurulumuz acil olarak toplanarak, İzmir Valisi Mustafa Toprak ile bu konuda görüşme yapmıştır. Vali Toprak, bu konuda İçişleri Bakanlığı’ndan müfettiş gönderilmesi isteğinde bulunduğunu ifade etmiştir" diye konuştu.

Özdoğan, eylemler sırasında gözaltına alınan kişilerin durumunun yerinde gözlenmesi için değişik gün ve saatlerde farklı polis merkezlerine giderek inceleme yapacaklarını da sözlerine ekledi.

Açıklamaya İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Atilla Sertel, İGC Yönetim Kurulu üyeleri, kurulu oluşturan üniversiteler, dernekler ve siyasi partilerin temsilcileri katıldı.

05 Haziran 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
TARİHİ CAMİ, MEYDAN DÜZENLEMESİ KURBANI
MOBBİNG HAFTASI
İletişimciler İzmir'de buluşuyor
İzmir'de voleybol heyecanı
Ege'de Yılın Spor Ödülleri sahiplerini buldu
SİMYA METAL 8. TSYD EGE’DE YILIN SPOR ÖDÜLLERİ
İZVAK'tan üçüncü zirve
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir